WOLFSBURG. Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) zaznamenal v 1. štvrťroku tohto roka pokles čistého zisku, ale jeho prevádzkový zisk vzrástol, prvýkrát od vypuknutia emisného škandálu vlani v septembri. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.
Čistý zisk VW sa za tri mesiace do konca marca 2016 znížil o 19 % na 2,37 miliardy eur z 2,93 miliardy eur pred rokom. Tento výsledok mierne zaostal za odhadmi analytikov, ktorí koncernu predpovedali čistý zisk v priemere 2,44 miliardy eur.
Prevádzkový zisk najväčšieho výrobcu áut v Európe však v 1. kvartáli vzrástol o 3,4 % na 3,44 miliardy eur z vlaňajších 3,33 miliardy eur. Do tohto výsledku sú zahrnuté mimoriadne príjmy vo výške 300 miliónov eur spojené s kurzovými vplyvmi a finančnou rezervou, ktorú si VW vyčlenil na emisný škandál.
Tržby celého koncernu v 1. štvrťroku klesli o 3,4 % na 51 miliárd eur.
Volkswagenom vlani otriasol najväčší škandál v histórii firmy. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) minulý rok v septembri obvinila nemeckú firmu, že do dieselových áut v USA nainštalovala softvér, ktorý jej pri testoch umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka.
VW neskôr priznal, že po svete jazdí okolo 11 miliónov áut s takýmto softvérom. Koncern si odložil 16,2 miliardy eur na náklady spojené so zvolávaním dieselových áut so zlým softvérom do servisov.
Volkswagen potvrdil svoju prognózu pre tento rok a naďalej očakáva pokles celoročných tržieb o 5 %.