BRATISLAVA. Na svojej stoličke vydržal len niekoľko hodín. Generálneho riaditeľa štátnej Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia Jozefa Pavúka, ktorého minister dopravy Roman Brecely zo Siete vymenoval len v pondelok, sa šéf rezortu dopravy rozhodol odvolať.
Pavúka, ktorý mal dočasne riadiť štátneho nákladného prepravcu, zosadila jeho minulosť.
V štátnej firme by nebol absolútnym nováčikom. Za prvej vlády Roberta Fica, keď bolo HZDS vo vládnej koalícii, už v predstavenstve Carga pôsobil ako člen. Na tento post ho nominovala práve strana Vladimíra Mečiara.
"Pri výbere pána Pavúka na post dočasného šéfa Carga sme si, žiaľ, dostatočne nepreverili niektoré významné skutočnosti v jeho profesionálnej i politickej kariére. Túto chybu som sa rozhodol okamžite napraviť,“ povedal v utorok Brecely.
Historické straty
Po vymenovaní do funkcie sa na Pavúka vzniesla vlna kritiky. V roku 2010 ho totiž z postu člena predstavenstva odvolal exminister dopravy Ján Figeľ z KDH.

Jozef Pavúk
- V Cargu pôsobil v rokoch 2006 až 2010.
- Dostal odstupné 130-tisíc eur.
- Cargo v roku 2010 dosiahlo stratu 122 miliónov eur.
Hlavným dôvodom odvolania nielen Pavúka ale celého manažmentu firmy bolo, že za roky 2009 a 2010 štátny nákladný prepravca dosiahol stratu približne 120 miliónov eur. Išlo o historicky najhoršie hospodárenie štátneho Carga.
Navyše, po odvolaní mal Pavúk podľa zmluvy nárok na odstupné vo výške 130-tisíc eur. Teraz žiadne odstupné nedostane, len výplatu za dva dni vo funkcii. Keď dostal odstupné v minulosti, na čele firmy bol Matej Augustín, ktorý dostal odstupné vo výške 150-tisíc eur.
"Bolo to v rozpore s etikou a ekonomikou," vraví Figeľ.
Dnes už bývalého šéfa Carga so stranou Vladimíra Mečiara nespájala len nominácia do štátnej firmy. Bol jej aj aktívnym politikom.
Pavúk vo voľbách v roku 2010 kandidoval do parlamentu za HZDS z 10. miesta, stranu ovládal Mečiar. Od roku 2009 prinajmenšom do roku 2012 bol predsedom krajskej organizácie HZDS v Banskej Bystrici.
Podpredsedu Siete Andreja Hrnčiara minulosť Pavúka prekvapila.
"Vzhľadom na obdobie, v ktorom pôsobil, považujem nomináciu za rozporuplnú. Mohla to byť však nominácia koaličného partnera, čo však ministra zodpovednosti nezbavuje," povedal Hrnčiar pre SME ešte pred Pavúkovým odvolaním.
O rozporuplnosti hovoril aj bývalý člen Siete, dnes nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.
Nominácia Jozefa Pavúka bola preňho veľmi ťažko prijateľná aj preto, že ako spolumanažér doviedol firmu k obrovskej strate. Podľa neho by takýto človek nemal stáť na čele štátnej firmy.
Kto bude šéfovať?
Štátny železničný nákladný prepravca tak v krátkom čase dostane ďalšieho nového šéfa. Kedy sa tak stane, ministerstvo nespresnilo.
Zrejme aj v tomto prípade pôjde o dočasné poverenie. Brecely sľubuje, že chce na tento post urobiť výberové konanie. Na to, aby sa tak stalo, musel pôvodného šéfa - Vladimíra Luptáka - odvolať.
"Napriek tomu, že v prípade pána Pavúka išlo len o dočasné poverenie, je pre mňa osobne dôležité, aby vedúce posty vo významných firmách v gescii ministerstva dopravy zastávali ľudia, o ktorých manažérskych a etických kvalitách nie sú pochybnosti,“ povedal Brecely.
Rovnako rezort nespresnil koho nomináciou poverí. Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu hospodárstvo hovorí, že ide o veľmi horúcu a ťažkú stoličku.

Aj preto je dnes ťažké povedať, čo s Cargom bude. Podľa odborníkov by sa mal dokončiť jeho predaj. Zastavenie privatizácie v roku 2006 prvou vládou Roberta Fica zo Smeru bolo podľa Mateja najväčšou chybou.
Počas jeho druhej vlády však štátneho nákladného prepravcu dobehli problémy, podnik prešiel čiastočnou privatizáciou.
Spoločnosť vlani definitívne predala vyše 12-tisíc nákladných vagónov strategickému investorovi – nemeckej spoločnosti VTG. Zinkasovala za to viac ako 216 miliónov eur.
Ďalších približne sedem miliónov získal za predaj 66-percentného podielu v dcérskej spoločnosti Cargo Wagon. Menšinový podiel ostal štátu.
V akom stave je Cargo
Dnes by Cargo malo byť v relatívne dobrom stave. Vďaka predaju časti majetku splatilo štátnu pôžičku vo výške 166 miliónov eur z čias Ľubomíra Vážneho.
"V roku 2013 mu významne pomohla aj dodatočná zľava z poplatkov za používanie koľají v roku 2010, na ktorej Cargo spätne získalo asi 70 miliónov eur," vyratúva Desana Mertinková zo Železničnej revue.
Dodala, že v rokoch 2014 až 2016 bola v nákladnej doprave zavedená ďalšia dočasná zľava z poplatkov. Vďaka nej mohlo Cargo znížiť svoje ročné náklady približne o 20 miliónov eur. Spolu tak firma za tri roky ušetrila približne 60 miliónov eur.
"V tejto politike výpredaja majetku a využívania rôznych účelovo zavedených zliav však Cargo nemôže pokračovať donekonečna. Musí podniknúť konkrétne kroky, aby si udržalo prepravné výkony aj tržby, ktoré mu neustále z roka na rok klesajú," doplnila Mertinková.
Otázka prípadného predaja Carga v tomto volebnom období zrejme na programe dňa nebude. Koaličná SNS totiž s jeho prípadným predajom nesúhlasí.
Štátna firma v roku 2015 dosiahla zisk vo výške 77-tisíc eur. V tomto roku by mala dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Na porovnanie v roku 2014 skončila v približne 5-miliónovej strate.