BRATISLAVA. Obchodný reťazec Carrefour, ktorý aktuálne prechádza škrtaním dlhov, môže zmeniť majiteľa. Jeho novým vlastníkom sa môže stať bývalý spoločník investičnej skupiny Penta - Jozef Špirko.
Informáciu ako prvý priniesol web reťazce.sk, Špirko informáciu nevyvrátil.
"Do schôdze veriteľov nebudem nič vyvracať ani potvrdzovať. Zavolajte mi v utorok," reagoval pre SME Špirko.
Ak Špirko vstúpi do obchodného reťazca, nebude to novinka v jeho biznise. Časopis Trend na jeseň 2014 písal, že v Pente istý čas manažoval jej aktivity v mäsiarstve, ktoré údajne napokon stáli aj za jeho osamostatnením.
Do roku 2013 patrilo do portfólia Penty napríklad vinárstvo vo Veľkom Krtíši Movino. Web retazce.sk upozornil, že Špirko už istý čas skupuje slovenské farmy a investuje do prvovýrobcov.
Škrtanie dlhov
Dnes reťazec Carrefour prevádzkuje akciová spoločnosť Retail Value Stores, ktorej akcionárom je Stephane Sellier. Žije v susednej Českej republike.
Hypermarket aktuálne prechádza ťažkým obdobím. Vlastník - Retail Value Stores - požiadal o odpis svojich dlhov začiatkom roka, pričom celý proces sa spustil začiatkom februára. Vtedy súd povolil, že vlastník spoločnosti môže svoje dlhy škrtnúť.

V pondelok sa bude konať prvá schôdza veriteľov. Vtedy sa bude voliť veriteľský výbor.
Koho veritelia do veriteľského výboru zvolia, je dnes ťažké odhadnúť.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v polovici apríla skonštatovala, že výška dlžôb potravinárov a dodávateľov pre hypermarket Carrefour, ktorú nahlásili členovia komory, je vo výške viac ako 930-tisíc eur. Do tejto sumy sa nezaradili úroky, úroky z omeškania či poplatky z omeškania.
Kto z dodávateľov patrí medzi najväčších veriteľov, komora nešpecifikovala. Jedným z nich je určite štát, konkrétne ministerstvo pôdohospodárstva.
Rezort udelil reťazcu pokuty v celkovej výške 2,29 milióna eur. Ministerstvo chce peniaze získať pri reštrukturalizácii, uplatilo si ich ako pohľadávku.
Ide o pokuty, ktoré rezort pôdohospodárstva udelil hypermarketu za to, že vo svojich obchodných vzťahoch dával neprimerané podmienky.
Analytička spoločnosti Finstat Jaroslava Šepeľová vyrátala, že práve výška pokút tvorí necelých 13 percent zo všetkých záväzkov spoločnosti. Cíti vinu za problémy Carrefouru exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý miliónové pokuty pre reťazce presadil?
"Nie, vôbec nie. To, čo robil Carrefour, pokladám za svinstvo. Zaťažil slovenských dodávateľov penálmi vo výške 80 percent za dodaný tovar. To bolo tvrdé zneužitie obchodnej sily," konštatoval Jahnátek.
K týmto pokutám treba prirátať aj ďalších 102-tisíc eur za nedostatky v potravinách od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Carrefour na rozdiel napríklad od Tesca pokutu vo výške milión eur nedostal.
Koniec miliónových pokút?
Šesť takýchto veľkých pokút dostalo práve Tesco. "Keďže sme v daných prípadoch mali o rozhodnutí kontrolórov veľa pochybností, obrátili sme sa na súd, aby rozhodnutie kontrolórov preveril. Pretože spor o tieto prípady bude pokračovať na súde, nebudeme ich v súčasnosti komentovať," povedala hovorkyňa Tesca Zuzana Lošáková.
Po dve miliónové pokuty dostal v minulosti Kaufland. Jeho hovorca Martin Gärtner tvrdí, že miliónová pokuta negatívne ovplyvňuje hospodárenie firmy.

Miliónové pokuty by sa mohli znížiť. Ministerka pôdohospodárstva, nominantka SNS Gabriela Matečná v nedávnom rozhovore pre SME povedala, že miliónové pokuty pre reťazce sa môžu skončiť.
"Ak ministerstvo zruší veľké pokuty, obchodné reťazce budú opäť môcť robiť, čo chcú, keďže nemáme iné prísnejšie opatrenia, ktoré by ich neférové konanie voči zákazníkom alebo dodávateľom eliminovali," vraví hovorkyňa potravinárov Jana Holéciová.
Na druhej strane napríklad Kaufland vníma snahy pozitívne. Gärtner tvrdí, že nižšie pokuty znamenali napríklad opätovné zvýšenie investícií do rozvoja respektíve rekonštrukcie filiálok, čo podľa neho znamená nové pracovné miesta a vyššie kontrakty pre dodávateľov.
Investičná skupina Penta je finančným partnerom firmy NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.