Berlín 7. januára (TASR) - Začiatkom nového roka sa s obľúbenou markou okrem Nemcov lúčili aj milióny obyvateľov Juhoslávie. Na rozdiel od západnej Európy sa však v súčasnej JZR obišiel prechod na euro bez zástupov občanov pred bankami, píše dnešné vydanie denníka Die Welt.
V Srbsku očakávajú skutočný nápor až v tomto týždni, po ukončení pravoslávnych vianočných sviatkov. Na rozdiel od vlažnejšieho postoja Srbov však prijali obyvatelia Čiernej hory novú menu s nadšením.
Marka bola oficiálnou menou menšej juhoslovanskej republiky od roku 1999 a pre Čiernohorcov bola viac ako platidlom - stala sa pre nich výrazom ich dištancu od Slobodana Miloševiča a symbolicky aj od celého Srbska.
Podľa údajov Ústrednej banky v Podgorici si Čiernohorci od 1. januára zamenili vo finančných ústavoch za euro rovných milión mariek. V posledných týždňoch uplynulého roka sa vklady v čiernohorských bankách prudko zvýšili takmer o 50 miliónov mariek.
Experti však varujú, že 40-60 percent týchto prostriedkov je spojených s tieňovým hospodárstvom. Podľa čiernohorských ekonómov pochádzajú príjmy približne jednej šestiny obyvateľstva malej juhoslovanskej republiky z činností, ktoré sú v priamom rozpore so zákonom.
Výmena mariek za euro je teda podľa riaditeľa ústredia pre výmenu eura v Čiernej hore Nebojšu Medoviča legálnym praním veľkého množstva špinavých peňazí, príležitosťou "o ktorej môže mafia len snívať."
Namiesto komplikovaného a finančne náročného prania peňazí stačí len zájsť do banky, vymeniť si peniaze v hotovosti a založiť si účet. O pôvod prostriedkov sa nikto nezaujíma. Podobná situácia je aj v srbskej provincii Kosovo, kde sa marka stala oficiálnym platidlom od roku 1999.
Napriek tomu, že v Kosove neexistuje prakticky nijaký priemysel, sú v provincii v obehu milióny mariek. Peniaze pochádzajú z veľkej časti z pašovania ľudí a nelegálneho obchodu so zbraňami.