Plánujete si zobrať hypotéku na kúpu nového bytu alebo domu? Vedúca oddelenia úverov VÚB Angelika Farkašová radí, ako prejsť vybavovaním bez komplikácií a čo najrýchlejšie.
1. Investujte čas do vyhľadania najvýhodnejšej hypotéky, váš účet sa vám poďakuje
Porovnajte si podmienky a ponuky viacerých bánk. Navštívte pobočku, absolvujte rozhovor so špecialistom na hypotéky danej banky, ktorý vám ochotne poradí. Je ich prácou vám pomôcť a poskytnúť všetky informácie. Využite to a opýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma.
2. Máte všetky potrebné dokumenty?
Ak si beriete hypotéku na nové bývanie, tak základnými potrebnými dokumentmi je váš doklad totožnosti a dokumenty k nehnuteľnosti. Vo VÚB banke na získanie hypotéky s príspevkom nemusíte spĺňať žiadne podmienky, stačí len aktívny účet vo VÚB a vyššie uvedené doklady. V prípade, že máte príjem zo závislej činnosti (zamestnanie, plat ústavneho činiteľa a pod.), nie je potrebné predkladať potvrdenie o príjme, banka si príjem overí cez Sociálnu poisťovňu. Ak podnikáte, pripravte si daňové priznanie za posledný rok potvrdené daňovým úradom.
K zakladanej nehnuteľnosti potrebujete znalecký posudok. Ak ho nemáte alebo neviete, na ktorého znalca sa máte obrátiť, hypotekárny špecialista vám odporučí zmluvného znalca. Na dokladovanie účelu budete potrebovať napríklad kúpnu zmluvu, stavebné povolenie alebo iný doklad, o ktorom vás bude informovať hypotekárny špecialista.

3. Dobre si premyslite, ako dlho chcete hypotéku splácať
Čím dlhšia doba splatnosti, tým bude vaša mesačná splátka nižšia, no na druhej strane, tým viac úver preplatíte. Preto sa snažte nastaviť dobu splatnosti tak, aby nebola príliš dlhá a aby výsledná splátka čo najviac zodpovedala vašim finančným možnostiam. Minimálna lehota splácania sú 4 roky, maximálna lehota splácania je 30 rokov.
4. Chcete stopercentnú hypotéku? Má to háčik
Banky poskytujú aj 100-percentné financovanie nehnuteľnosti, avšak či ju dostanete, závisí od viacerých faktorov: nakoľko ste bonitní, typ a lokalita nehnuteľnosti

5. Od fixácie úrokovej sadzby závisí úrok
Banky obvykle ponúkajú možnosť fixácie na jeden až pätnásť rokov, aktuálne najväčší záujem majú klienti o 3 až 5-ročné fixácie. S novinkou z VÚB získate pri trojročnej a štvorročnej fixácii úrok od 1,49 %. Príspevok je voliteľná služba a môžete ho využiť pri všetkých typoch hypoték a viazaností, okrem hypotéky pre mladých, kde už dotácia je. Ak nechcete nárok na príspevok stratiť, musíte sa zaviazať, že nebudete úver počas doby fixácie refinancovať.

6. Máte nárok na Štátny príspevok pre mladých?
So Štátnym príspevkom pre mladých si môžete znížiť úrokovú sadzbu až o 3 % na prvých 5 rokov. Aby ste ho mohli dostať, musíte mať medzi 18 - 35 rokov, ak žiadate o hypotéku ako pár, túto podmienku musíte spĺňať obaja. Váš priemerný hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesmel prekročiť 1,3-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve SR. V prípade páru sa príjmy žiadateľov spočítavajú, to znamená súčet príjmov nesmie prekročiť 2,6-násobok priemernej nominálnej mzdy.
7. Opýtajte sa banky na bonusy - ušetríte stovky
Okrem tradičných služieb ponúkajú konkurenčné banky aj rôzne bonusy. Môžete získať preplatenie poplatku za kataster vo výške 66 €. Takúto možnosť ponúka napríklad VÚB banka. Je možné získať aj preplatenie nákladov za ocenenie nehnuteľnosti - v prípade, že si k svojej hypotéke zvolíte vybrané voliteľné služby, vo VÚB vám preplatia náklady za ocenenie nehnuteľnosti – byt 100 EUR, rodinný dom 150 EUR.
8. Ustrážte si svoje úvery
Suma splátok všetkých vašich úverov by nemala presiahnuť 30 % z celkového príjmu domácnosti. Pokiaľ by ste hypotékou prekročili tento limit, mali by ste spojiť viacero menších úverov do jedného väčšieho, čím si znížite celkovú výšku splátky, resp. nastavíte nižšie splátky pri úveroch, ktoré už platíte.

9. Myslite na nepredvídané životné situácie
Nad prípadnými komplikáciami sa zamyslite ešte pred podpísaním zmluvy. Vytvorte si finančnú rezervu minimálne vo výške troch mesačných splátok a zaobstarajte si istotu pri splácaní poistením úveru. V prípade problémov so splácaním určite komunikujte s bankou, jej odborníci vám pomôžu preklenúť problematické obdobia.

10. Opýtajte sa na mimoriadne splátky, hypotéku môžete splatiť aj rýchlejšie
Využite možnosť znižovať hypotéku bezplatnými mimoriadnymi splátkami. Vo VÚB banke je možnosť získať mimoriadne splátky bez poplatku až do výšky 20 percent z úveru.
11. Vybavte sa trpezlivosťou
Nedá sa povedať, ako dlho trvá vybavenie hypotéky. Každý prípad je iný, schvaľovanie podlieha niekoľkým kontrolám. VÚB úvery schvaľuje štandardne do troch dní od predloženia kompletnej žiadosti.

12. Ak už hypotéku platíte, zvážte refinancovanie
Najskôr si overte, či sa vám oplatí preniesť hypotéku mimo výročia s poplatkom, alebo bude výhodnejšie počkať na výročie fixácie.
Skontrolujte si podmienky existujúcej hypotéky – premyslite si, ako ste na tom teraz s úrokovou sadzbou, poplatkami, zaplatenými úrokmi a celkovým servisom počas splácania.
Nenechajte sa zaskočiť dodatočnými poplatkami za poskytnutie nového úveru, za kataster a nákladmi za znalecký posudok.
Odpovedzte si na otázku – vyhovuje vám nižšia splátka s dlhšou dobou splácania, alebo kratšia doba splácania s vyššou splátkou? Nezabúdajte na to, že čím dlhšie úver splácate, tým viac ho preplatíte.
Tento článok vám prináša Všeobecná úverová banka.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Viktória Mirvajová pre VÚB