BRATISLAVA. Nové cestné ťahy, nielen napojenia na súčasné cesty v dedine, chodníky, väčšie školy, kanalizáciu, osvetlenie, rozšírenie odvozu odpadu. To všetko potrebujú starostovia obcí, kde je intenzívna výstavba.
Za a proti: Bývanie za mestom
+ Cena nehnuteľnosti v porovnaní s bytom v meste, vlastný pozemok, záhrada.
+ Deti sa hrajú samy vonku. Príroda, bicyklovanie, beh.
+ Komunita a sociálne väzby oproti anonymite sídliska.
- Neustále dochádzanie, neproduktívne strávený čas.
- Malá (žiadna) občianska vybavenosť (škola, pošta, obchody, kultúra) a podobne.
Z ankety medzi ľuďmi zo satelitov(prisťahovaní aj odsťahovaní)
„Za dva a pol roka máme nárast zhruba 600 prihlásených občanov. To nehovorím o neprihlásených. Tí sú plus k tomu,“ hovorí starosta Bernolákova Richard Červienka.
„Za minulý rok vzrástol počet obyvateľov o 230. Ku koncu roka bol počet obyvateľov 2929, k dnešnému dňu je to už 3090 obyvateľov,“ vypočítava starosta Slovenského Grobu Štefan Gašparovič.
Podobne je to aj inde. Ľudia sa do takýchto obcí čoraz viac prisťahúvajú, ako odchádzajú. „Pár reakcií obyvateľov, že sa sťahujú späť do mesta, som zachytil. Ale to je mizivé percento,“ dodáva Červienka.
Obce sa už zväčša poučili a starostovia chcú korigovať novú zástavbu, snažia sa budovať školy. „Stále neexistuje páka, ktorá by prisťahovaných občanov prinútila zmeniť si aj trvalý pobyt do našej obce,“ hovorí starosta Bernolákova.
Jedinou možnosťou je napríklad viazať na trvalé bydlisko rodiča zápis dieťaťa do miestnej školy, čo však každý prisťahovaný nechce urobiť. Obciam potom chýbajú podielové dane.