Príde chlapík do lahôdok a hovorí: „Prosím si 20 alebo 30 deka tresky a dva alebo tri rožky.“ Predavačka sa pýta: „Tak 20 alebo 30 deka tresky?“ Zákazník odpovedá: „Áno. A dva alebo tri rožky.“
Keď vznikne o nejakom produkte vtip, je to podobná situácia, ako keď si ľudia v krčme pospevujú hit z rádia. Dokazuje to jeho popularitu.
Unikátny šalát z treskovitých rýb, ktorý sa stal slovenskou špecialitou, sa vyrába už viac ako 60 rokov. A aj keď je dnes ponuka rýb a morských plodov v obchodoch neporovnateľne bohatšia ako v časoch jeho vzniku, Slovákom stále chutí.
„Pokusná výroba tresky v remuláde (majonéze ochutenej zeleninou, pozn. red.) s plánom 65 ton na rok sa začala v roku 1954,“ vysvetľuje riaditeľka marketingu Ryby Košice Iveta Štefánová. Šalát z rýb a zeleniny spotrebiteľom okamžite zachutil a plán ešte v prvom roku jej výroby dvojnásobne prekročili.

Ako vlastne treska vznikla? Po vojne sa štátne úrady snažili dostať do jedneho lístka Slovákov ryby a produkty z nich. Keďže ryby sa hlavne dovážali, neboli najlacnejšie. „Hľadal sa teda ekonomicky nenáročný spôsob, ako ich dostať medzi ľudí,“ vysvetlil generálny riaditeľ Ryby Žilina Michal Britvík. Dobrým riešením bolo zmiešať rybu s majonézou a so zeleninou.
Prvú tresku namiešali v Carltone
Receptúru šalátu vymyslel na objednávku vtedajšieho šéfa Ryby Bratislava kuchár a cukrár Július Boško (1918 - 2002). Ten bol v tom čase šéfkuchárom vo vychytenom hoteli Carlton. Práve tam šalát aj namiešal.