Využívala sa na ošetrenie nábytku i topánok, ako opaľovací krém, aj ochrana proti mrazu, ale predovšetkým roky zvádzala úspešný boj proti ekzémom či kožným chorobám. A darí sa jej aj dnes, keď je v dôchodkovom veku. Legendárna indulona mala nedávno už 68. narodeniny.
„Usedám na své pohovce, poslední dávku mám, mazlavý zázrak z Hlohovce na patku chleba roztírám,“ spomína česká recesistická kapela Lokálka vo svojej piesni Indulona ďalšie netradičné využitie známeho krému.

Výrobe indulony predchádzalo založenie podniku Slovenské alkaloidy, chemickej továrne so sídlom v Hlohovci na začiatku roku 1941.
Vo fabrike sa vyrábalo morfium, liečivo utišujúce bolesť známe aj z filmových bojových scén na frontoch druhej svetovej vojny. Keď sa Európa spamätala zo zničujúceho konfliktu, začala sa rýchla obnova starého kontinentu.
Československo nebolo výnimkou. Stavali sa nové fabriky, život sa vrátil na polia. Poprední dermatológovia stáli pred úlohou vyvinúť krém, ktorý by pozitívne pôsobil na ruky pracujúceho ľudu. Prvá priemyselná výroba krému v hliníkových tubách sa začala 21. mája 1948. A keďže mal pomáhať pri industrializácii krajiny, dostal názov Indulona.
Najskôr liek, potom kozmetika
„Na vývoji indulony sa podieľal aj profesor Eugen Hegyi, celosvetovo uznávaná kapacita v dermatológii, ktorý ešte aj desaťročia po zrode krému spolupracoval s výrobcom,“ vysvetľuje riaditeľka výrobného závodu spoločnosti Saneca Hlohovec Ľubica Herdová.