BRATISLAVA, CARACAS. Štrnásťročná Maria riskuje cestu do školy, hoci ju nemá kto učiť, na obed bude mať len vodu.
Rastúca kriminalita a ekonomický chaos, ktoré v súčasnosti zažíva Venezuela, negatívne ovplyvnili školský systém, a teda krajina okráda deti ako Maria o šancu na lepší život, opisuje príbeh agentúra AP.
Venezuela od decembra vlaňajšieho roka zrušila už 16 školských dní, školy sužuje nielen hlad, ale aj energetická kríza.
Deti stratili 40 percent vyučovacieho času, a to preto, že až tretina učiteľov do práce nepríde. Pre potraviny, na ktoré sa čaká v dlhých radoch. Jedlo sa stalo nedostatkovým tovarom, pre ktorý sa ulice stali nebezpečnými.
Za posledné dva týždne zažila krajina viac ako 50 napadnutí či protestov, desiatky obchodov bolo zničených a najmenej päť ľudí zabitých, píše americký denník The New York Times.
Miliardové pôžičky
Krízu, ktorá zúri v krajine, spustili najmä dva javy - ekonomická korupcia a nízke ceny ropy, pričom ropa je hlavným príjmom krajiny. Práve v dôsledku dlhodobo lacnej rope nedokáže krajina uživiť jej obyvateľov.
Ceny ropy sa v priebehu roka znížili takmer o polovicu, z pôvodných 88 dolárov za barel v roku 2014 na 45 dolárov za barel v roku 2015. Cena za barel ropy klesla aj v tomto roku - začiatkom mája sa znížila o ďalších 10 dolárov, a to na 35 dolárov za barel.
Prudký pokles cien ropy zapríčinil pokles príjmov krajiny až o 40 percent, ropa pritom tvorí až 95 percent exportu krajiny.
Krajina si preto napožičiavala peniaze, ktoré nie je schopná splácať, navyše, ku kríze prispelo aj sucho, vinou ktorého vysychajú vodné elektrárne, ktoré sú hlavným zdrojom elektrickej energie.
Celkové dlhy, ktoré krajina v súčasnosti má, sa vyšplhali až na 120 miliárd dolárov, pričom tento rok musí splatiť sedemmiliardovú splátku. Špekuluje sa, že ani túto nebude Venezuela tento rok schopná splatiť.
Inflácia prudko rastie
Vo venezuelských obchodoch nie je možné kúpiť už takmer nič, zdravotný systém zlyhal úplne a nedostatok energie zapríčinil, že venezuelské úrady sú otvorené už len dva dni v týždni.
Venezuela má v súčasnosti najvyššiu mieru inflácie na úrovni 180 percent. To znamená, že peniaze prakticky strácajú svoju hodnotu. Medzinárodný menový fond v apríli predpovedal, že inflácia krajiny môže tento aj budúci rok prudko vzrásť.
Prečo má Venezuela takú vysokú infláciu? Tovar, ktorý sa do krajiny dovážal, zdražel, a tak Venezuela obmedzila dovoz, aby sa zachovali rezervy centrálnej banky, ktoré klesajú.
Aby vláda zmiernila vplyv zníženého dovozu a míňajúcich sa rezerv, zvýšila mzdy a začala tlačiť viac peňazí v národnej mene bolívar. Lenže čím viac peňazí mali ľudia k dispozícii, tým menšiu mali hodnotu, pretože tovaru, ktorý si za peniaze mohli kúpiť, bolo čím ďalej, tým menej a, navyše, dražel.
Oficiálny kurz bolívaru k doláru je 10, kurz na čiernom trhu sa pohybuje okolo 1100. Ekonómovia tvrdia, že takýto nepomer je dlhodobo neudržateľný.
Kým do konca tohto roka môže inflácia Venezuely stúpnuť takmer na 500 percent, v roku 2017 môže krajina dosiahnuť hyperinfláciu, a to až na úrovni 1642 percent (podľa aprílových predpovedí MMF).
Hyperinflácia prakticky znamená, že sa rozpadne peňažný systém krajiny a zrušia sa všetky hospodárske väzby. Peniaze stratia v bežnom živote hodnotu a ľudia začnú nakupovať tovar či služby výmenou za iný tovar či služby.