BRATISLAVA. Najväčší podiel dlhopisov s počiatočnou splatnosťou kratšou ako rok na celkovom verejnom dlhu malo v roku 2015 v rámci Európskej únie Švédsko, a to až 27 percent.
V rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, viac ako 10 percent celkového verejného dlhu tvorili dlhopisy s krátkodobou splatnosťou aj v prípade Maďarska (15 percent), Talianska a Portugalska (zhodne 14 percent) a Francúzska (11 percent). Na opačnom konci škály boli Estónsko, Poľsko, Bulharsko a Slovensko, v prípade ktorých väčšinu verejného dlhu tvorili dlhopisy s dlhodobou splatnosťou.
V prípade Estónska tvorili krátkodobé dlhopisy 0,3 percenta celkové verejného dlhu, v Poľsku tvorili 0,8 percenta verejného dlhu, v Bulharsku 1,1 percenta a v prípade Slovenska tvorili krátkodobé dlhopisy 1,5 percentea verejného dlhu. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
V roku 2015 boli cenné papiere hlavným finančným nástrojom verejného dlhu v takmer všetkých členských krajinách EÚ. Platilo to predovšetkým v prípade Malty (92 percent verejného dlhu), Českej republiky (90 percent), Veľkej Británie (89 percent), Maďarska, Slovenska a Slovinska (zhodne 85 percent) a Francúzska a Talianska (zhodne 84 percent).
Naopak úvery prevažovali v Estónsku (89 percent verejného dlhu), Grécku (78 percent) a na Cypre (69 percent). Vysoký podiel úverov na verejnom dlhu bol aj v Luxembursku (42 percent), Portugalsku (39 percent) a v Chorvátsku (37 percent).
Významné rozdiely existovali aj v tom, kto bol držiteľom verejného dlhu. V rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, držiteľmi 76 percent verejného dlhu boli zahraničné subjekty v prípade Cypru, Litvy, Slovinska a Fínska.
Po nich nasledovali Rakúsko (73 percent) a Lotyšsko (72 percent). V prípade Slovenska zahraničné subjekty boli držiteľmi 53,2 percenta verejného dlhu.
Domáce finančné korporácie vlastnili najväčší podiel verejného dlhu v Dánsku (63 percent), v Luxembursku a na Malte (zhodne 62 percent), v Taliansku (60 percent) a v Chorvátsku a Veľkej Británii (zhodne 59 percent).