BRATISLAVA. Briti vo štvrtok odhlasovali, že krajina opustí Európsku úniu, čo jej odchod bude znamenať?

1. Malý dosah na Slovensko?
Dosahy Brexitu na Slovensko by nemali byť príliš veľké, vypočítala to nedávno Národná banka Slovenska. Podľa nej by odchod spomalil našu ekonomiku do roku 2020 len o 0,34 percenta. Ak sa na to pozrie cez pracovné miesta, namiesto predpokladaných 80-tisíc by sa ich vytvorilo o päťtisíc menej.
Vo všeobecnosti Británia nepatrí medzi našich hlavných obchodných partnerov. Z celkového exportu putuje na ostrov iba 5,5 percenta nášho vývozu. Je to náš siedmy najväčší exportný trh. Problémy by však mohli pocítiť naše veľké firmy. Napríklad Kia Motors Slovakia smeruje do Británie takmer 15 percent svojej produkcie.
Zasiahnuť by nás mohli aj možné problémy štvrtej automobilky Jaguar Land Rover. Britská matka nedávno vyhlásila, že jej ročný zisk by mohol byť pre brexit do konca desaťročia nižší o 1,3 miliardy eur. U nás by mala automobilka vytvoriť 2,5- až 4-tisíc pracovných miest a ekonomika by vďaka nej mala v roku 2018 vzrásť až o 4,1 percenta.

Objavili sa aj informácie, že pre brexit zastavil Jaguar výstavbu závodu pri Nitre. Automobilka informácie poprela. "Práce nebudú ovplyvnené výsledkom referenda," povedala hovorkyňa firmy Lisa Palmer.
Tvrdšie by Slovensko mohol brexit zasiahnuť nepriamo, cez Nemecko, ktoré je naším hlavným obchodným partnerom. Agentúra DPA cituje analytika štátnej banky BayernLB Manuela Anderscha, ktorý tvrdí, že brexit spôsobí automobilovému sektoru vážne problémy. Na britský trh smeruje jedna sedmina z produkcie áut v Nemecku a tento trh je pre nemecké automobilky tretí najväčší po Číne a USA.

2. Európa po Brexite
Vystúpenie Británie z Únie podľa analytikov Tatrabanky poznamená aj výšku eurofondov. V prepočte by sa znížili približne o desať percent. Veľká Británia je jedným z najštedrejších prispievateľov do rozpočtu Únie. V rokoch 2010 až 2014 poslala do spoločnej kasy 9,23 miliardy eur. Krajina by zrejme aj po odchode prispievala do rozpočtu ešte dva roky, no potom by sa prílev peňazí zrejme úplne zastavil.
Odborníci očakávajú aj spomalenie rastu ekonomiky Európskej únie. V roku 2018 to odhadujú na jedno percento HDP s následkami, ktoré by trvali ďalších päť rokov. Čo v praxi znamená menej bohatstva pre firmy a menej práce a peňazí pre ľudí.
Oveľa viac brexit zasiahne finančné, akciové trhy, ktoré sa už dnes hýbu hore-dolu podľa nálad a prieskumov v spoločnosti. „S brexitom sa na finančných trhoch po víkende už nepočíta, bol by pre trhy naozaj šokom. Pravdepodobne by sme ho najviac pocítili na dlhopisoch,“ hovorí analytik Next Finacne Jiří Cihlář.
To, čoho sa odborníci obávajú najviac, je, že by po brexite mohli o odchode z Únie začať reálne premýšľať aj iné krajiny. „Za vážnejší dosah brexitu ako ekonomický považujem riziko nárastu iniciatív protieuropskych síl, ktoré môžu prostredníctvom takýchto nezmyselných referend alebo riadnych volieb EÚ zničiť,“ povedal v rozhovore pre SME člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

3. Prepad libry a vyššie dane pre Britániu
Odchod podľa odborníkov vo veľkej miere ovplyvní najmä Britániu. Podľa prepočtov OECD by sa ekonomika krajiny spomalila do roku 2020 od troch až do 7,7 percenta. Vývoz do krajín Únie predstavuje až 45 percent celkového exportu krajiny a tvorí až 12 percent britského hrubého domáceho produktu.
O prácu by mohli prísť až štyri milióny ľudí, dôchodky by klesli. Vláda bude musieť zvýšiť dane a naopak znížiť štátne výdavky, aby kompenzovala výpadok 30 miliárd libier, ktorý by takzvaný brexit spôsobil vo verejných financiách. Povedal to britský minister financií George Osborne pre agentúru Reuters.
Očakáva sa aj výrazný prepad libry, ktorej podľa analytikov Tatrabanky hrozí znehodnotenie až o 20 percent. V súčasnosti sa jedna libra predáva za 1,3 eura.
Brexitu sa však obávajú aj veľké firmy, ktoré vyčísľujú straty, iné hovoria o odchode z Británie. Londýn by tak mohol prísť o postavenie hlavného finančného centra Európy. O odchode hovorí napríklad aj americká banka JP Morgan, ktorá v Británii zamestnáva približne 16-tisíc ľudí. Frankfurt sa pripravuje na prebratie eurových obchodov z Londýna, píše The Times.