BRATISLAVA, LONDÝN. Ešte pred vyhlásením oficiálnych výsledkov hlasovania v britskom referende o vystúpení alebo zotrvaní Británie v Únii, svetové trhy stihli zareagovať na predbežné výsledky.
Libra klesla až o 11 percent, čo je najväčší pokles za posledných 30 rokov. Jej hodnota sa prepadla až pod hranicu 1,35 GBP/USD, na 1,3229 GBP/USD.
Klesnúť stihla ráno aj európska mena - euro spadlo o 3,3 percenta, prudšie spadli meny v Nórsku, Švédsku a Turecku.
Podľa agentúry Bloomberg poklesla aj juhoafrická mena rand, a to až o 6,2 percenta, čo je zrejme zatiaľ najviac v histórii.
Na hodnote však získal napríklad japonský jen, keď ráno narástol o 4,9 percenta na hodnotu 101,25 (za dolár), ide o najväčší skok od roku 1998. Oproti libre jen posilnil o rekordných 15 percent. Z mien oslabil aj poľský zlotý, ktorý klesol najnižšie od roku 1993, voči euru oslabil na 4,5-ročné minimum.

Dobrá príležitosť
Ako sú na tom burzy? Japonský index Topix stratil viac ráno ako 7 percent, znížil sa o 94,23 bodu na 1204,48 bodu. Kľúčový index tokijskej burzy Nikkei 225 klesol o 7,92 percenta a uzavrel na úrovni 14 952,02 bodu.
Hlavný index Londýnskej burzy FTSE 100 odštartoval deň prepadom o vyše 8 percent, neskôr sa situácia mierne zlepšila, pokles sa ustálil na približne piatich percentách.
Celkovo klesol aj index Euro Stoxx 50, a to až o 10,2 percenta, americký index S&P 500 sa najskôr prepadol o 5,1 percenta, neskôr sa pokles zmiernil na necelé tri percentá.
Po otvorení americké burzy klesli, avšak výkyvy boli miernejšie než v Európe - americký index Dow klesol o 2,46 percenta a Nasdaq približne 3 percentá.
"Brexit vyvolá veľkú neistotu a investori nemajú radi neistotu," uviedol austrálsky ekonóm Tony Farnham.
"Vo všeobecnosti je teraz dobrá príležitosť na nákup libry," hovorí šéfka spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Libra podľa nej nebude dlho oslabená, keďže padala konštantne už od začiatku tohto roka.
Podľa analytičky začnú časom ľudia zisťovať, že brexit neprinesie v bežnom živote veľké zmeny, no bude to chcieť pár týždňov, kým sa panika na trhoch upokojí. "Panika je iracionálna, libra sa skoro vráti k rastu," dodáva Šichtařová.
Komoditám sa darí
Pri akciách dôvod na oslabenie vidí, no ich pád nezapríčinil samotný brexit, ale dlhodobá situácia na trhoch. Brexit je však podľa analytičky akýsi spúšťač.
Hoci akcie či meny oslabujú, komoditám ako zlato sa darí. To posilňuje a je najdrahšie za dva roky. Trhy sa totiž na komoditu vrhli preto, že predstavuje akého bezpečné aktíva. "Zlato má veľký potenciál k rastu," vysvetľuje analytička. Tvrdí, že komodita je považovaná za akúsi poistku proti riziku.
Menej sa darí rope, ktorej hodnota klesla krátko po vyhlásení predbežných výsledkov až o 6 percent.
Za najväčší problém Šichtařová považuje dlhopisy. Dnes sú totiž európske štáty závislé na lacnom financovaní a pokiaľ dôjde k poklesu dlhopisov, niektoré štáty môžu mať s financovaním problém, napríklad Grécko.
Európska centrálna banka (ECB) však môže takúto situáciu zachrániť, keď začne nakupovať iné dlhopisy.
Jaguar stráca
Podľa najnovších informácií klesli akcie automobilky Tata Motors, ktorá vyrába autá Jaguar Land Rover, klesli takmer o 12 percent.
Loading
...