LONDÝN. Rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu (EÚ) povedie k dlhému obdobiu neistoty a poškodí ekonomiku aj financie krajiny. Bude mať tiež negatívny vplyv na hodnotenie úverovej bonity Británie aj ďalších inštitúcií, uviedla dnes ratingová agentúra Moody's Investors Service. Informovala o tom RTTNews.
Zvýšenie neistoty počas rokovaní o nových dohodách medzi Britániou a Európskou úniou s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí obmedzenie prílevu investícií a zníženie spotrebiteľskej aj podnikateľskej dôvery v Británii, čo bude maž negatívny vplyv na rastové vyhliadky jej ekonomiky.
Podľa Moody's brexit nebude mať výraznejšie dôsledky na väčšinu emitentov dlhopisov so sídlom v EÚ. Výsledok referenda však môže zvýšiť riziko politickej fragmentarizácie v rámci únie, ak v členských štátoch klesne podpora pre EÚ.
Výsledok referenda bude mať negatívny vplyv na úverovú bonitu väčšiny sektorov v Británii, uviedla ratingová agentúra Fitch Ratings. Brexit totiž zníži strednodobé rastové vyhliadky a investičné perspektívy. Ďalším negatívnym faktorom je neistota ohľadom budúcich obchodných zmlúv.
Podľa Fitch bude mať brexit mierny negatívny vplyv na rating Británie. Agentúra uviedla, že v krátkom čase prehodnotí úverovú známku krajiny.
V stredno až dlhodobom horizonte bude každé rozhodnutie týkajúce sa ratingovej známky závisieť od faktorov, ako sú napríklad rozsah a trvanie vplyvu brexitu na hrubý domáci produkt (HDP), veľkosť devalvácie libry a jej následný vplyv na infláciu, ceny aktív, nezamestnanosť a úrokové sadzby, uviedla agentúra Fitch.
Obe agentúry - Fitch aj Moody's už dávno pred začiatkom referendovej kampane znížili úverovú známku Británie z najvyššej úrovne AAA.
Ratingová agentúra Standard and Poor's (S&P) vyhlásila, že Británia si po hlasovaní v prospech brexitu nemôže udržať najvyšší rating AAA. Informovala o tom agentúra Reuters a odvolaním sa na britský denník Financial Times (FT).
"Myslíme si, že rating AAA je v tejto situácii neudržateľný," uviedol Moritz Kraemer šéf oddelenia S&P pre ratingy štátov.