Použité oblečenie si kupujú manažéri, ale aj mladí ľudia, ktorí sa chcú vzoprieť veľkým obchodným sieťam.
BRATISLAVA. V preplnenom sekáči v bratislavskej Petržalke sa hrabe asi tridsať ľudí. Študentky v rifliach, ale aj ženy v kostýmoch obkolesujú stojany so sukňami, tričkami a kabelkami. Míňajú vešiak za vešiakom, niečo je široké, niečo vyblednuté, iné si berú do kabínky.
Je večer krátko pred záverečnou. Skoro všetci mlčia, počuť iba pokladňu, vešiaky a oblečenie, čo spadne na zem. Stále sa niečo zošuchne, „handry“ sú na seba príliš natlačené. Pokladníčka účtuje trinásť eur za dve plné tašky, ktoré si odnáša spokojná žena.
„Do sekáčov chodím pravidelne, hlavne keď majú akcie,“ hovorí 27-ročná Miroslava Nagyová, ktorú už v obchode poznajú po mene. Väčšinou si kupuje veci za euro či 50 centov, môžu to byť saká, blúzky, šaty – čokoľvek.
„Sú to veci, ktoré by som bežne kúpila za nehorázne ceny. Takto som stále in a moja peňaženka to až tak nepocíti. Akurát musím bojovať s priateľom o miesto, lebo kým jeho šatník pravidelne zosekávam, ten svoj rozširujem,“ smeje sa Miroslava.
Pred sekáčom stojí aj 31-ročná Petra Kováčová, ktorá ide nakupovať pre svoju 70-ročnú starú mamu.
„Znie to možno smiešne, ale moja babka sekáče zbožňuje. Stále hovorí, že má málo vecí, a pritom ich má plnú skriňu. Parádi sa každú nedeľu, keď ide do kostola a potom je celá natešená, že ju ostatné babky pochválili,“ hovorí Petra.
Jej stará mama sa však nikdy neprizná, že si niečo kúpila v second hande, ostatní by to vraj nepochopili.
„Neraz som ju začula, ako hovorí, že jej veci kúpili vnučky alebo príbuzní a pritom si ich sama vybrala v second hande.“

Hrabať sa chcú všetci
Second handy v posledných rokoch naberajú opäť na popularite a najmä vo väčších mestách pribúdajú stále nové a nové. Lákajú ľudí rôzneho veku a postavenia, hrabú sa v nich mamičky na materskej, ale aj ľudia, čo sú od hlavy po päty oblečení v značkovom.
„My máme klientelu stabilnú, ale je pravda, že nám v poslednom období narastá záujem najmä zo strany mladej generácie. Mladí ľudia sú voľnomyšlienkari a nechcú, aby ich ovplyvňovali veľké obchodné siete a diktovali im, aké farby a strihy majú nosiť. Preto prídu radšej do sekáča,“ hovorí o rastúcej obľúbenosti sekáčov Milada Hanzalíková, obchodná riaditeľka Textile House.