Čo je zdieľaná ekonomika?
Ide o ekonomiku, kde tovary a služby neposkytujú firmy, ale obyčajní ľudia.
Zoberme si príklad. Chcete ísť do zahraničia, ale nechcete bývať v hoteli ani v penzióne? Buď preto, že to je drahé, alebo preto, že chcete jednoducho väčšie súkromie. V takom prípade si človek môže prenajať niečí dom alebo byt cez Airbnb.

Zdieľaná ekonomika má však oveľa širšie zameranie. Môže ísť o požičanie vŕtačky aj traktora. Aj o ponuku s niekým cestovať z jedného miesta Slovenska na druhé. Prípadne využiť niekoho ako taxikára. Navarili ste veľa jedla na večeru? Aj tú môžete niekomu ponúknuť a zarobiť na tom.
Prečo sa objavila až teraz?
Dôvodom boli najmä transakčné náklady. Teda náklady, ktoré sprevádzajú akúkoľvek výmenu medzi dvoma osobami. Postupom času (a nástupom internetu) sa však výrazne zjednodušil spôsob, ako nejaké služby vyhľadať a ponúknuť.
Zjednodušil sa tiež spôsob, ako sa na cene dohodnúť a ako získať od suseda peniaze za tovar alebo službu.
Funguje zdieľanie na Slovensku?
Asi najznámejšou formou zdieľanej ekonomiky na Slovensku je v súčasnosti platforma Uber. Vďaka aplikácii si zákazník môže objednať obyčajného človeka, ktorý svojím vlastným autom poskytuje službu ako taxikár.
Uberistom sa môže stať každý, kto má vodičský preukaz a svoje vlastné auto. Doložiť musí ešte potvrdenie ako napríklad výpis z registra trestov. Pracovný čas je voľný, to znamená, že keď chce jazdiť, prihlási sa do aplikácie a už len čaká na objednávku.
Na to, aby si človek mohol objednávať služby cez Uber, musí si stiahnuť aplikáciu do smartfónu. Do aplikácie zadá svoju polohu, kam chce ísť, a už len čaká na ponuku. Uberistom sa neplatí kešom, ale pri spustení zadáva človek do aplikácie číslo svojej karty, z ktorej mu stiahnu peniaze za službu.

Airbnb, teda prenájom vlastného domu a bytu, u nás už funguje menej. Podľa odborníka je dôvodom aj veľká byrokracia. Airbnb je klasická webová stránka, kde človek zadá svoje požiadavky a následne si vyberá z ponuku. Ak sa rozhodne pre nejaký dom či byt, požiada o rezervovanie v danom termíne. Potom, ako ho majiteľ domu schváli, pošle záujemca o prenájom Airbnb peniaze, neposiela ich priamo majiteľovi.
A potom všetko záleží už len na dohode, s majiteľom svojho domu či bytu si môžeme písať či volať a dohodnúť sa na podrobnostiach.
Aké ďalšie firmy poznáme?
Na Slovensku pomerne dobre funguje stránka Žltý melón, kde si ľudia navzájom poskytujú kolektívne pôžičky peňazí.
Základným princípom je, že investori, ktorí majú peniaze navyše, požičajú ľuďom, ktorým peniaze chýbajú, pričom jeden investor požičiava peniaze naraz niekoľkým dlžníkom, čím sa rozloží riziko, že by sa mu peniaze nevrátili, na viac ľudí.

Existujú však aj stránky, kde ľudia ponúkajú svoje služby ako Jaspravím či Yuve. Ľudia v súčasnosti ponúkajú svoje služby aj na sociálnej sieti facebook, zväčša cez samostatne vytvorené skupiny.
Požičať cez zdieľanú ekonomiku sa dá aj náradie, knihy či bicykel. Ľudia takto hľadajú aj niekoho, kto im postráži deti či uprace domov.