Paríž 15. marca (TASR) - Prepuknutie slintačky a krívačky v uplynulých dňoch vo Francúzsku výrazne ovplyvnilo pozadie stretnutia francúzskych a nemeckých ministrov zahraničných vecí Huberta Védrina a Joschku Fischera a poľnohospodárstva Jeana Glavanyho a Renatu Künastovú, ktorí hľadajú riešenie sporu v oblasti poľnohospodárstva. Obe krajiny majú rôzne názory na spoločnú európsku poľnohospodársku politiku, informuje v dnešnom čísle denník Le Monde.
Súčasná situácia v rezorte poľnohospodárstva napomohla ministrom oboch krajín, aby prišli na stretnutie 13. marca do Paríža s chladnou hlavou, konštatuje denník. Po stretnutí bolo možné konštatovať, že sa našli body možného názorového zblíženia.
Ako denníku Le Monde oznámili diplomatické zdroje, po spoločnej večeri ministrov sa ukázalo, že "tendencia zblíženia názorov bola oveľa väčšia, ako sa vôbec predpokladalo". Diskusie ministrov budú pokračovať v otázke identifikovania problémov a v bodoch o ťažkostiach, ktoré bude potrebné prekonať pri budovaní kvalitného poľnohospodárstva, pričom sa majú zohľadniť požiadavky potravinovej bezpečnosti.
Spoločná večera francúzskych a nemeckých ministrov v sídle francúzskeho ministerstva zahraničných vecí mala nebývalý charakter, uvádza Le Monde, a zaraďuje sa do súčasného úsilia oboch metropol, Paríža a Berlína, nadviazať na vzťahy z pokojnejších čias.
Dráma, ktorú prežívajú v súčasnosti chovatelia, je zároveň aj skúškou vzájomnej súdržnosti medzi členskými krajinami Európskej únie (EÚ). Naplno však odhalila aj podozrenia: vzhľadom na rozsah dopadov chovateľskej krízy na roľnícke prostredie, každý reaguje vo vlastnom záujme: Francúzsko požaduje vyššiu pomoc, Nemecko odmieta logiku nekončiacich sa subvencií.
Prvé prípady spongiformnej encefalopatie hovädzieho dobytka (BSE), ktoré sa vyskytli v Nemecku na jeseň 2000, vytvorili vhodnejšie podmienky na rokovania a dialóg, komentuje Le Monde. Nová nemecká ministerka poľnohospodárstva Renate Künastová, prijatá do vlády s tým, aby prišla s novým pohľadom a návrhmi na nemeckú poľnohospodársku politiku, hneď ohlásila radikálny obrat: "Kvalita pred masovou produkciou."
Ľavicová francúzska vláda, ktorá sa už od nástupu k moci usilovala podporovať poľnohospodárstvo väčšmi zohľadňujúce životné prostredie, je pripravená chytiť nové nemecké vedenie rezortu poľnohospodárstva za slovo, informoval denník Le Monde.
* roi gl