BRATISLAVA. "Sučku anglického kokeršpaniela? Teraz nemám, ale do týždňa môžem zohnať. Chcete jednu, dve alebo psíka k nej? Štvortýždňové? Samozrejme, priveziem na vlakovú stanicu."
Hoci sa takáto reakcia môže zdať ústretová, za ponukou sa skrýva zrejme priekupník, ktorý ponúka šteňatá od takzvaných množiteľov.
Množitelia sú masoví producenti šteniat, alebo iných spoločenských zvierat. Od poctivých chovateľov sa líšia tým, že im ide v prvom rade o biznis a až potom o zvieratá.
Nejde o ľudí, ktorým sa pritrafili šteniatka napríklad raz za život sučky a preto ich posunú, často za minimálnu sumu, ďalej. Ide o ľudí, ktorí zvieratá produkujú vo veľkom. Sučky sú pre nich výrobným prostriedkom.
Biznis v státisícoch
Sloboda zvierat odhaduje, že množitelia na Slovensku umiestnia na trh ročne okolo 100-tisíc šteniat a mačiat. Vo veľkom sa aj načierno vyvážajú.
Množitelia sa nechcú o zvieratá starať a preto sa snažia čo najskôr šteňatá predať a získať od sučky s minimálnymi nákladmi na starostlivosť a čo najrýchlejšie nové.
"Zvieratá často držia v katastrofálnych podmienkach, v pivniciach, v garážach, natlačené v tesných klietkach bez možnosti pohybu, bez vhodnej stravy a veterinárnej starostlivosti, vo vlastných výkaloch. Nedodŕžajú ani počet vrhov, ktorý je odporúčaný pre konkrétne plemeno," opisuje inšpektorka Romana Březinová zo Slobody zvierat.
Doslova vyrodených a zúbožených sučiek s jazvami a zrastami po opakovaných cisárskych rezoch sa potom zbavujú, rentabilný počet "rodičiek" doplňujú novými.
Neproduktívne sučky nehumánne usmrtia, v lepšom prípade ich vyhodia v lese alebo pred útulkom.
"Opotrebované", choré sučky no aj psi z množiarní sú obrovskou záťažou pre už tak preplnené útulky. Sloboda zvierat zachráni okolo 700 takýchto zvierat ročne.
Zn.: Nie je problém
Šteniat sa množitelia zbavujú rýchlo. Preto ich odoberú matke skôr, ako je pre ich zdravie dobré. K dňu predaja vyumývaný a nastylingovaný budúci rodinný miláčik tak môže uhynúť už v mladosti. Tiež môže mať rôzne choroby a skryté vady.
U chovateľa budete čakať, až kým šteňa nebude dosť staré a samostatné, aby ho matke mohli odobrať.
“Platiť za psa na vlakovej stanici človekovi, ktorý mal prístup k šteňatám ako keby predával rožky, nám neprišlo seriózne.
„
"Čakali sme, kým šteniatko - sučka kokeršpaniela - nebude mať dva kilogramy," hovorí Boris z Bratislavy. Od množiteľa ju mohli mať vo veku štyri týždne.
"Vydržali sme. Platiť za psa na vlakovej stanici človeku, ktorý mal prístup k šteňatám ako keby predával rožky, nám neprišlo seriózne," dodáva.
Zákon je slabý
Legislatíva chovateľom psov, ak ich nevyvážajú do zahraničia, neukladá takmer nič.