BRATISLAVA. V prvých dvoch kvartáloch tohto roku uzatvoril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) 13 kontrolných akcií v 236 subjektoch a do slovenského parlamentu predložil Stanovisko k štátnemu záverečnému účtu za rok 2015. Vyplýva to zo sumárnej správy o činnosti NKÚ, ktorú najvyšším ústavným činiteľom predložil predseda úradu Karol Mitrík.
Najvyššia kontrolná inštitúcia odstúpila tohtoročné zistenia na ďalšie konanie príslušnej štátnej, verejnej inštitúcii v 17 prípadoch. "V deviatich prípadoch išlo o odstúpenie na Generálnu prokuratúru SR, v troch prípadoch na Úrad vládneho auditu, v dvoch prípadoch na daňový a stavebný úrad a v jednom prípade na Úrad pre verejné obstarávanie," spresnila hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Ako doplnila, medzi najvýznamnejšie akcie v sledovanom období patrili kontrola informačného systému pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti (e-Health), kontrola strategických infraštruktúrnych projektov v pôsobnosti rezortu dopravy (obchvat D4 a rýchlostná cesta R7) či kontrola pôsobnosti dozorných rád v spoločnostiach zriadených miestnou samosprávou.
Pri kontrole projektu e-Health kontrolóri konštatovali, že nefunkčnosť a zdržanie zavedenia systému zabránilo možnosti šetrenia verejných financií v slovenskom zdravotníctve, a to v sume až 195 miliónov eur.
Jedno z rozhodujúcich odporúčaní z kontroly nastavenia riadiacich mechanizmov na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR pri rozhodovaní o infraštruktúrnych projektoch smeruje k návrhu vypracovať podrobný manuál procesných postupov pre prípravu a realizáciu PPP projektov.
"NKÚ SR zároveň odporúča vláde SR, aby mala transparentne zadefinovaný regulačný mechanizmus, koľko PPP projektov je udržateľných z pohľadu verejných prostriedkov tak, aby neboli ohrozené vlastné investičné aktivity štátu," uviedla Dobáková.
Vo vzťahu k miestnej samospráve NKÚ SR apeluje na výraznejšiu aktivitu nominantov samospráv v dozorných radách neziskových organizácií či obchodných spoločností pri uplatňovaní právomoci v oblasti kontroly dodržiavania nielen zákonných povinností, ale tiež pravidiel hospodárnosti a efektívnosti pri nakladaní s verejným majetkom a financiami.
"Zamestnanci úradu museli totiž po preverení troch neziskových organizácií a siedmich obchodných spoločností zriadených samosprávami v Trnavskom kraji v záverečnej správe konštatovať, že dozorné rady vykonávajú svoju činnosť vo veľkej miere len formálne a vnútorné kontrolné mechanizmy sú nedostatočné," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa NKÚ.
V prvom polroku vykonal NKÚ SR kontroly aj na základe podnetov, ktoré úradu zaslala verejnosť. V súvislosti s doručenými verejnými podaniami bolo skontrolovaných 38 subjektov a v piatich prípadoch kontrolóri odstúpili zistenia orgánom činným v trestnom konaní.
Išlo napríklad o prípady týkajúce sa Obchodnej akadémie na Polárnej ulici v Košiciach, Mestského bytového podniku v Púchove či obce Plavé Vozokany.