BRATISLAVA. Ľudia, ktorí dostávajú od štátu pomoc v hmotnej núdzi, už nebudú môcť míňať peniaze v herniach. Novelu zákona o hazardných hrách predložilo na pripomienkovanie ministerstvo financií, ktoré vedie Peter Kažimír zo Smeru.
V budúcnosti by mal vzniknúť neverejný zoznam ľudí odkázaných na pomoc v hmotnej núdzi a prevádzkovatelia by ich do herne nemali vpustiť.
V každej herni má byť podľa návrhu pri vstupe čítačka, ktorú si bude musieť prevádzkovateľ zaobstarať na vlastné náklady. Ktokoľvek, kto by chcel do herne vstúpiť, by musel do čítačky vložiť svoj občiansky preukaz - či už s čipom, alebo bez.
Prevádzkovateľ by v tej chvíli dostal informáciu, či dotyčný poberá dávku v hmotnej núdzi a podľa toho by ho vpustil do herne.
Zoznam ľudí prevádzkovatelia mať nebudú, teda si ho nebudú môcť prezerať, tvrdí ministerstvo. Dostanú podľa neho len informáciu, či človek môže hrať.
Pomoc v hmotnej núdzi sa pohybuje od 61,6 eura mesačne až do 216,1 eura mesačne. Suma sa počíta podľa počtu ľudí v domácnosti, najvyššiu sumu môže dostať dvojica s viac ako štyrmi deťmi.
„Okrem nich si najmenej pol roka nezahrajú ani osoby, ktoré o to samy požiadajú, a patologickí hráči, za ktorých o to bude môcť požiadať aj ich blízka osoba,“ mieni ministerstvo.
Ľudia, ktorí majú sklon k závislosti od hier, sa môžu sami dobrovoľne prihlásiť do zoznamu, ale tiež požiadať o výmaz.
Vzorom je Česko
Kažimír sa odvoláva na podobné zmeny v Česku. „Členovia rodín, ktoré sa z akýchkoľvek dôvodov dostali do hmotnej núdze, by nemali byť vystavení pokušeniu hrať hazardné hry,“ vraví štátny tajomník ministerstva Radko Kuruc.
Asociácia zábavy a hier a Asociácia prevádzkovateľov videohier opatrenie oficiálne ocenili nielen preto, že sa obmedzí dosah hazardu na ohrozené skupiny hráčov.
„Za prínos považujeme aj snahu riešiť problémy s on-line hazardom, vítame totiž akúkoľvek snahu, ktorá má zabrániť nelegálnemu podnikaniu v oblasti hazardných hier,“ povedala hovorkyňa prevádzkovateľov Dominika Lukáčová.
Ministerstvo plánuje aj zakázať prístup na webové stránky nelicencovaných poskytovateľov on-line hazardných hier a tiež obmedziť platby pri hrách na týchto stránkach.
Rovnakú zmenu v regulácii on-line hazardných hier sa pokúšala zaviesť aj vláda Ivety Radičovej z SDKÚ. Zmeny nakoniec stoplo samotné ministerstvo financií pod vedením Ivana Mikloša z SDKÚ v roku 2011. Urobil tak po kritike ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.
Európska únia Slovensku vtedy vyčítala, že regulácia on-line hazardu cez jeho blokovanie nemusí byť najlepšou voľbou a má prvky cenzúry. Zároveň navrhované zmeny obsahovali pravidlá, ktoré mali obmedzovať bankové služby.
Daniari ako tajní agenti
Ďalšie opatrenia, ktoré chce ministerstvo presadiť, sa týkajú herní. Zvýšiť by sa mal minimálny počet hracích automatov na jednu herňu.
Napríklad herňa, ktorá má dnes päť automatov na hranie, ich bude musieť mať napríklad desať. V praxi by tak prevádzkari herní museli investovať buď do nových automatov, alebo niektoré prevádzky úplne zrušiť.
„Slovensko nie je Las Vegas. Megaherne u nás nemajú tradíciu a nemá zmysel ich ani budovať,“ oponuje Lukáčová.
Najviac herne zasiahnu vyššie odvody pri vybraných druhoch hazardných hier. Prevádzkovatelia herní si však myslia, že štát peniaze stratí, lebo herne začnú z trhu odchádzať.
Po novom by tiež nemali do herní chodiť deti do 15 rokov a oblasť hazardných hier by kontrolovala finančná správa. Nielen na diaľku, ale aj priamo v herniach. Posielala by tam svojich ľudí s utajenou identitou, aby bol dozor efektívnejší.