Facebook v júni z nepochopiteľných a doteraz nevysvetlených dôvodov zablokoval viaceré facebookove stránky vydavateľstva Petit Press.
Niekoľko týždňov sme intenzívne komunikovali s niekoľkými zástupcami sociálnej siete, napriek prísľubom sme sa však do dnešného dňa nedočkali vysvetlenia, prečo došlo k takému plošnému blokovaniu našich stránok.
Zo štrnástich stránok Facebook postupne obnovil zhruba polovicu, viaceré regionálne sú však stále neprístupné. Nefunkčné sú aj stránky SME vo svete a SME Kultúra.
S 32-tisíc fanúšikmi bola stránka našej kultúrnej sekcie jedna z najsilnejších v rámci vydavateľstva, ktorá odkazovala výlučne na príspevky zverejnené na SME.sk, neobťažovala čitateľov súťažami, vulgárnym, klamlivým či kradnutým obsahom.

Nespoľahnúť sa na Facebook
Facebook sa už dlhšie javí ako dvojsečná zbraň - na jednej strane pomáha šíriť médiám obsah k novým čitateľom a stal sa novou diskusnou platformou. Zároveň však médiá vrhá do určitej formy závislosti.
Algoritmy zobrazovania obsahu sú nevypočítateľné a klikacie lákadlá často prebijú oveľa kvalitnejší obsah. Facebook vytvára ilúziu, že v news feede ponúka naozaj ten najrelevantnejší obsah - v skutočnosti ide o zoznam článkov vygenerovaný na základe bulharskej konštanty, ktorá sa permanentne mení.
Aj keď vo Facebooku si to určite predstavujú inak, tento kanál by nemal predstavovať jedinú budúcnosť médií.
Chceme, aby ste stále vlastnou hlavou rozhodovali o tom, čo vás zaujíma, navštevovaním našich stránok a robením vlastných rozhodnutí, čo si prečítate.
Politický vývoj v mnohých “štandardných” demokraciách naznačuje, že sociálna sieť mnohých jej používateľov vrhá do siete homogénneho pohľadu na svet, kde namiesto slobodného výberu prevláda ilúzia slobody mimo “zmanipulovaného mainstreamu”, ako konšpirátori radi očierňujú profesionálne tvorené médiá.
V skutočnosti v tomto alternatívnom vesmíre kvasí nenávisť a netolerancia a všetci si tu môžu pritakávať, šíriť nezmysly a nechať si potvrdzovať svoju “pravdu”.
Konfrontácia názorov sa dá na Facebooku totiž zlikvidovať kliknutím na unlike či unfriend.
Svet bez vysvetlení
Ak však bol Facebook pre médiá dosiaľ len nespoľahlivým známym, ktorý občas pomohol, občas nie, bezdôvodné zrušenie našich facebookových stránok bol a doteraz je šokom, ktorý pozorne sleduje celý trh.
Mohol byť za ním útok konkurencie, politického tábora, banálny, úplne nepodložený a možno aj opodstatnený dôvod, ktorý sme ale mohli klikom myši napraviť.
Skutočnosť, že na všetky tieto dohady je odpoveď “nevieme”, je pre médiá znepokojujúca.
Keďže denník SME stále chce byť tam, kde sú aj naši čitatelia - a na Facebooku ste takmer všetci - naďalej budeme komunikovať so zástupcami sociálnej siete, No nateraz sa zmierujeme s tým, čo sa stalo, a vytvárame novú facebookovú skupinu SME Kultúra.
Ak vás teda zaujímajú kvalitné informácie z oblasti filmu, divadla, literatúry či výtvarného umenia, rozhovory s tvorcami či recenzie aktuálnych diel, stačí dať na banner nižšie jeden Like.
Ďakujeme, že nás máte stále radi.