LONDÝN, BRATISLAVA. Keď dostal pracovník druhej najväčšej zásielkovej firmy v Británii vážnu chorobu, nikto ho nedokázal v práci zastúpiť. Keď jeho kolegovia zistili, že ako kuriér za hodinu zarobí priemerne päť libier, neboli ochotní zobrať jeho zmenu.
Aj keď pracoval šesť dní v týždni, mesačný plat mu pokryl len náklady na nájom a účty za telefón. „Nebyť daňových úľav, nevyžil by som,“ tvrdí pre denník The Guardian muž z Manchestru.
Denník zistil, že spoločnosť Hermes, ktorá doručuje aj pre známe obchodné domy, využíva dieru v zákone a nevypláca svojim pracovníkom dostatočné mzdy. Radšej ako zamestnancov ich prijíma ako samostatne zárobkovo činné osoby.
Novinár, ktorý vystupoval ako kuriér, zarobil počas troch dní priemerne 6,38 libry za hodinu aj s výdavkami. Navyše nedostal žiaden plat ani počas trojdňového zácviku, aj keď mal právo na aspoň tri libry za hodinu.
Spoločnosť Hermes obvinenia odmieta a tvrdí, že jej kuriéri zarábajú po odpočítaní daní minimálne 9,8 libry na hodinu.
Ak by spomenutí pracovníci boli zamestnancami, podľa zákona by mali právo minimálne na 7,2 libry za hodinu. Druhej kategórie sa to však netýka a spoločnosť tým pádom zákon neporušuje.
Loading
...
Nemajú nárok na výhody
Pracovníci tejto firmy sú samostatne zárobkovo činní, preto nemajú výhody ako obyčajní zamestnanci - nemajú nárok na platené voľno v prípade choroby či úrazu (dočasná práceneschopnosť). Jeden z pracovníkov v Yorkshire, ktorý nechcel byť menovaný, uviedol pre The Guardian:
„Správajú sa k nám ako ku zamestnancom, tým že nám nastavili spôsob, akým máme pracovať. Tak nech nás aj ako zamestnancov ohodnotia.“
Firma ale tvrdí, že zvolila takýto spôsob zamestnávania ľudí práve preto, aby dala priestor dôchodcom, rodičom a ľuďom, ktorí potrebujú flexibilnú pracovnú dobu.
Realita je však iná. Matka troch detí Cherie Nolanová po deviatich rokoch práce z firmy odišla. Dôvod bol, že po narodení dieťaťa sa musela vrátiť ihneď do práce. Jej oblasť, v ktorej roznášala zásielky, chceli totiž dokonca prideliť niekomu inému.
Hermes uviedol, že všetci pracovníci si musia za seba nájsť náhradu, čím pokrývajú dovoz počas dovolenky alebo počas choroby. Aj tehotné ženy si za seba môžu nájsť niekoho iného na dobu, ktorú potrebujú, tvrdí spoločnosť.
Denník počas prieskumu zistil, že niektorí zo zamestnancov sa boja vziať si dovolenku, aby neprišli o prácu, ak sa im nepodarí nájsť náhradu.
Nová britská premiérka Theresa Mayová už vyzvala na začatie vyšetrovania v tejto veci. Podľa Guardianu to môže byť pre ňu šanca na zisk politických bodov, keďže aj vo svojom prvom prejave hovorila o rodinách, ktoré majú problém z platov vyžiť.
Náklady na život sa zvyšujú
Podľa výskumu agentúry KPMG z roku 2015 však viac ako šesť miliónov ľudí dostáva menej ako je národné životné minimum.
Autorov prieskumu znepokojuje, že čoraz viac ľudí robí na polovičný úväzok, aby zamestnanie dostali. Tým strácajú peniaze, ktoré sú určené na poistenie alebo na pokrytie nákladov počas dovolenky.
„So stále sa zvyšujúcimi nákladmi na bývanie je situácia akútna. Realita pre mnoho rodín je taká, že musia žiť ‚z ruky do úst‘,“ tvrdí Mike Kelly, vedúci úradu pre sociálnu zodpovednosť.
Do apríla tohto roku pritom nebola minimálna mzda určená zákonom a štát ju len odporúčal. Minulý rok bola odporúčaná mzda o pol libry vyššia ako schválený limit.
„Pre mnoho rodín sa veci zhoršujú. Musíme vytvoriť viac vysokokvalifikovaných pracovných miest so stálou mzdou. Ľudia pracujú tvrdšie ako v minulosti, ale majú pocit, že vláda pracuje proti nim,“ tvrdí pre BBC Angela Eagle, štátny tajomník labouristov.
Autor: Jana Matiašová