BRATISLAVA. V priestoroch atómovej elektrárne v Mochovciach v stredu prebehla policajná razia. Informáciu priniesol web aktuality.sk.
Samotná razia sa podľa informácií denníka SME mala dotýkať jedného z bývalých dodávateľov, ktorí sa podieľali na dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Razia sa teda nemá týkať priamo Slovenských elektrární.
"Slovenské elektrárne potvrdzujú, že Národná kriminálna agentúra dnes (v stredu, pozn. red.) vstúpila na stavbu tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce do kancelárií bývalého dodávateľa dostavby elektrárne," potvrdila SME hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.
Policajný prezident Tibor Gašpar pre aktuality.sk povedal, že akcia súvisí so zaisťovaním účtovných dokladov. Vysvetlil, že polícia potrebuje preveriť dodávateľské vzťahy pri dostavbe Mochoviec.
O akú firmu ide Slovenské elektrárne, ani polícia nespresnila. Policajné razie podľa aktuality.sk by mali byť aj na ďalších miestach na Slovensku, napríklad v Košiciach.
"Môžeme potvrdiť, že Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru vykonáva takmer na celom území Slovenska zaisťovacie úkony v súvislosti so zabezpečovaním účtovných dokladov pre účely trestného konania," vraví Martin Wäldl z policajného prezídia.
Jeden z hlavných dodávateľov
Podľa informácií SME sa policajná razia má týkať jedného z bývalých hlavných dodávateľov dostavby Mochoviec. Konkrétne má ísť o spoločnosť Inžinierske stavby Košice.
S nimi, ako aj ďalšími spoločnosťami, Enel podpísal kontrakty ako s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec.
Zmluvu medzi Slovenskými elektrárňami a Inžinierskymi stavbami sa podpísala v roku 2009. Inžinierske stavby zo stavby pred rokom a pol odišli, keď sa elektrárne s Inžinierskymi stavbami dohodli na skončení spolupráce.
Portál energia.sk pripomenul, že medzitým sa dohodli obe firmy na dodatkoch. Jeden sa podpísal v roku 2012 napríklad v hodnote 27,8 milióna eur, rok na to išlo o toľko isto eur a v roku 2014 išlo o 41,1 milióna eur.

O dostavbe Mochoviec sa rozhodlo v čase prvej vlády Roberta Fica zo Smeru. Bolo to v roku 2007.
Jadrová elektráreň má postupne dostavať v rokoch 2017 a 2018, pričom konečný rozpočet na jej dostavbu môže presiahnuť až päť miliárd eur.
Pôvodne sa hovorilo, že Mochovce sa majú dostavať už v roku 2012, pričom pôvodný rozpočet sa odhadoval na 2,8 miliardy eur.
Ten narástol na 4,6 miliardy, pričom už dnes sa hovorí o spomínaných piatich miliardách eur.
Po dostavbe nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 percent z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.
Nie je to prvá razia
V súvislosti so Slovenskými elektrárňami nejde o prvú raziu. Vôbec prvá razia v Slovenských elektrárňach sa uskutočnila v roku 2014.
Bola súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.
Kauza sa týka prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú Vodohospodárska výstavba prenajala Slovenským elektrárňam pri privatizácii, keď 66 percent akcií v podniku v roku 2006 kupoval taliansky energetický koncern Enel.
Aktuálne polícia vedie päť trestných stíhaní, pričom obvinila šesť osôb. "V tejto trestnej veci plynulo pokračuje vyšetrovanie. Podrobnejšie informácie v súčasnosti vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme poskytovať," vravela koncom júna hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Elektráreň v Gabčíkove
Elektrárne policajti navštívili aj decembri 2014. Podľa vtedajších informácií SME sa policajti opäť zaujímali o informácie z čias privatizácie z roku 2006. Bolo to presne v čase, keď kontrolu na elektrárňami získal Enel. Do sídla elektrární údajne zavítali aj preto, že si počas prvých návštev nesprávne stiahli niektoré informácie.
Pátranie však mala polícia rozšíriť viac do minulosti, vraj sa pýtala aj na dokumenty z roku 2001. Približne vtedy vláda pripravovala zmeny, ktoré sa týkali Vodného diela Gabčíkovo. Po ich schválení neskôr dostali elektrárne do prenájmu vodnú elektráreň.
Vlani v marci druhá vláda Roberta Fica prevzala gabčíkovskú vodnú elektráreň do štátnych rúk.
