BRATISLAVA. Bolesť hlavy, hrdla, nádcha, zápaly dutín, uší, nervov, suchá pokožka či seknutá chrbtica.
To všetko vám môže hroziť, ak sa dlhodobo zdržiavate v priestoroch s klimatizáciou.
Najmä ak je nesprávne nastavená a zabúda sa na pravidelný servis.
Čím je teplejšie, tým vyššie sú riziká
Či choroby z klimatizácie čakajú aj vás, závisí od toho, akí ste vnímaví, či máte odolný organizmus a tiež, či je v poriadku vaša imunita.
Klimatizácia udržuje v interiéri konštantnú teplotu bez ohľadu na to, čo sa deje vonku. Keď vyjdete, treba sa prispôsobiť. Najmä v horúcich dňoch to vaše telo nemusí zvládnuť bez následkov.
Nebezpečný je aj prúd studeného vzduchu a vysušovanie.
“V mestách, kde je znečistenie vonkajšieho ovzdušia väčšie, by sa mali filtre meniť minimálne dvakrát ročne.
„
„Ľudia, ktorí pracujú v klimatizovaných budovách, trpia 2,5-krát častejšie chorobami dýchacieho systému v porovnaní s tými, ktorí sa zdržiavajú v prirodzene vetraných budovách,“ konštatuje na svojom oficiálnom webe Úrad verejného zdravotníctva.
Ťažkosti pritom nemusí spôsobovať len chlad. V nečistených klimatizáciách prežívajú plesne, vláknité huby a vírusy.
Ak už musíte, tak s vychytávkami
Iná situácia je doma a iná na pracovisku. Výber klimatizácie do domu či bytu je na vás a ak ste sa rozhodli, že ju musíte mať, nevyplatí sa príliš šetriť.
Zdravotné následky súvisia najčastejšie s nesprávnym nastavením. Moderné klimatizácie však ponúkajú doplnkové funkcie, ktoré to pomáhajú riešiť.
„Patrí k nim optimálne nastavenie teploty a prúdenia vzduchu, automatický režim, turbo, sleep, časovač či napríklad autoreštart, ktorý v prípade výpadku prúdu dokáže všetky nastavenia vrátiť do pôvodného stavu,“ vymenováva Rudolf Baranovič zo spoločnosti NAY.
Niekoľkonásobná vstavaná filtrácia zasa zamedzuje šíreniu prachu a choroboplodných zárodkov, vírusov, pachov, dymu a podobne.
Podmienkou je však pravidelná údržba, kontrola, čistenie a výmena filtra.
Tá sa odporúča vo všeobecnosti raz do roka. V mestách, kde je znečistenie vonkajšieho ovzdušia väčšie, by sa mali filtre meniť minimálne dvakrát ročne, radí Úrad verejného zdravotníctva.
Dá sa to aj inak
Ak chcete v lete chladiť, nemusíte sa spoliehať len na klimatizáciu. A vzhľadom na sprísňovanie energetických kritérií na novú výstavbu to už asi ani nepôjde.
„Aby sa stavba dostala do energetickej triedy A, treba teplo aj chlad robiť inak,“ hovorí Matúš Izakovič z ESM Yzamer.
Už nebude možné nainštalovať obyčajné vykurovanie na zimu a elektrické klimatizačné jednotky na horúce dni.
Alternatívou klimatizácii môže byť napríklad stropné chladenie, ktoré už developeri začínajú používať v novej výstavbe.
Ako používať klimatizáciu
- Regulujte, ak môžete, vypínajte klimatizáciu, ak nie je potrebná.
- Pokles teploty by podľa odporúčaní hlavného hygienika nemal byť väčší ako päť až sedem stupňov oproti vonkajšku.
- Reguláciou teploty predchádzate teplotnému šoku, ktorý môže viesť k celkovému oslabeniu organizmu
- Sledujte vlhkosť vzduchu a predchádzajte vysušovaniu slizníc. Vlhkosť v miestnosti by mala byť 40 až 50 percent.
- Sliznice nosa a očí ochránia zvlhčujúce spreje a očné kvapky.
- Neseďte v zóne priameho pôsobenia klimatizácie, prípadne ak je to možné, prúd chladného vzduchu nikdy nesmerujte priamo na seba. Namierte ho pod strop a nechajte striedavo klesať. Prúd vzduchu by ste nemali pociťovať ako prievan.
- Nehanbite sa dať si sveter, ponožky alebo ľahkú šatku.
- Ak môžete, vetrajte – zabezpečte prísun čerstvého vzduchu. Vzhľadom na prevádzku zariadenia vetrajte len vtedy, keď je klimatizácia vypnutá. Vetranie totiž znižuje účinok klimatizácie a zároveň zvyšuje spotrebu energie.
Pomôže aj málo
Aké typy prístrojov pomôžu uľaviť od horúčavy v lete.
1. Ochladzovač vzduchu
Nejde o klimatizáciu, no aj tento typ zariadenia slúži na schladenie vzduchu v miestnosti. Pracuje na jednoduchom princípe. Má nádržku na vodu či ľad a dokáže vzduch aj zvlhčovať. Výhodou je nižšia cena, nemožno však od neho očakávať veľký výkon.
2. Mobilná klimatizácia
Nemusí byť nikde pripevnená a dá sa zapojiť do elektriny ako bežný spotrebič. Treba však rátať s hadicou, ktorá odvádza teplo z priestoru (napríklad cez okno). Nevýhodou je väčšia hlučnosť (v jednom zariadení sú pohromade chladiaci kompresor a ventilátor). Nepotrebujú odbornú montáž, a preto sú vhodným riešením na okamžitú pomoc počas tropických teplôt.
3. Nástenná klimatizácia
Patrí medzi najrozšírenejšie. Vyžaduje odbornú montáž a stavebné úpravy. Skladá sa z dvoch častí: vonkajšej (kondenzačnej) a vnútornej (chladiacej) jednotky. Pri multi-splitovej klimatizácii sa na jednu vonkajšiu napája viacero vnútorných jednotiek, tie zabezpečujú chladenie viacerých miestností naraz. Táto klimatizácia máva doplnkové technológie, čo pomáha pri regulácii.
(Zdroj: NAY, ht)
Kým vyjdete von, napite sa nechladenej vody
Prechod z ochladzovaných priestorov do vonkajšej vysokej teploty pôsobí na každého inak. Na prudké zmeny sú citliví seniori, deti, ľudia, ktorí berú pravidelne lieky, a tiež ľudia, ktorí sa neotužujú.
„Organizmus sa snaží pri prechodoch do teplotne odlišného prostredia prispôsobiť pomocou vysokého výkonu termoregulačných mechanizmov,“ vysvetľuje hlavný hygienik Ivan Rovný. Ak tieto zmeny trvajú dlhšie a ak sú veľmi časté, organizmus sa zbytočne vysiľuje.
Neželateľné účinky extrémnych teplotných prechodov sa na zdraví zvyčajne neprejavia hneď, ale až po dlhšom čase.
„To takisto závisí od vnímavosti jedinca, od odolnosti jeho imunitného systému,“ dodáva Rovný.
Pri zmenách teplôt treba dať pozor najmä na deti. Ich organizmus sa ešte vyvíja, dotvára sa najmä jeho termoregulačný mechanizmus a imunitný systém.
Preto sú vnímavejšie na teplotné zmeny, ktoré spôsobuje používanie klimatizácie.
„Je pravda, že prílišnými teplotami trpia aj deti a v horúcich dňoch tiež radšej vyhľadávajú chladnejšie priestory. Ale pri používaní klimatizácie najmä tam, kde sú deti, sa treba držať hesla, že menej je niekedy viac a používať ju s rozumom,“ radí Úrad verejného zdravotníctva.
Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu. Preto lekári odporúčajú pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore. Môže to byť napríklad chodba v dome či vstupná hala v bizniscentre.
Šok po opustení budovy možno zmierniť aj tým, ak sa pred odchodom von napijete nie príliš chladného nápoja.
Za najvhodnejšiu sa považuje nechladená minerálka.
Prevenciou je celková starostlivosť o zdravie vrátane pohybu a otužovania.
