BRATISLAVA. Právne predpisy, ktoré by sa zameriavali špecificky na klimatizované priestory a ochranu zdravia zamestnancov, na Slovensku nie sú.
Zamestnávateľ však na pracoviskách musí zabezpečiť čerstvý vzduch, musí bezodkladne odstrániť všetky nečistoty z ovzdušia, ak môžu bezprostredne ohroziť zdravie a zároveň musí zabezpečovať optimálne (a ak to nejde, tak prípustné) hodnoty teploty vzduchu, rýchlosti jeho prúdenia i vlhkosti.
Priamo klimatizácie (alebo mechanického vetrania) sa týka povinnosť prevádzkovať ju tak, aby zamestnanci „neboli vystavení prievanu spôsobujúcemu tepelnú nepohodu“, vraví Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva.
Platí aj nariadenie vlády, ktoré predpisuje čistiť klimatizáciu na pracovisku najmenej jedenkrát ročne.
Jeden verzus ostatní
Čo však robiť, ak klimatizácia spôsobuje zamestnancovi zdravotné ťažkosti, sa špecificky nikde nerieši, hovorí advokát Milan Valla.
Možno upraviť pracovný čas, prípadne povoliť home office. „A to aj vzhľadom na to, že úplné opomenutie klimatizovania pracoviska môže na druhej strane porušovať práva ostatných zamestnancov,“ dodáva.
Aby však zamestnávateľ pre vás niečo urobil, bude pravdepodobne požadovať, aby ste predložili zdravotné potvrdenie.
Ak vás pošlú pracovať inde
V prípade, že máte zdravotné ťažkosti a zamestnávateľ má takú možnosť, môže vás aj preradiť na iné pracovisko.
Ide však aj o to, či dostanete za novú prácu rovnaké peniaze.
„Vec pracovného času a mzdy pri zmene pracoviska je otázkou vzájomnej dohody. Limity upravuje Zákonník práce,“ hovorí advokát.
V prípade skrátenia pracovného času je pochopiteľné, že zamestnanec bude mať nižšiu mzdu.
„Ak však zo zdravotných dôvodov zamestnanca preradia na iný druh práce, za ktorý prislúcha nižšia mzda, má podľa Zákonníka práce počas trvania preradenia na inú prácu nárok na doplatok do výšky jeho priemerného zárobku,“ upozorňuje Valla.
Najdlhšie však dvanásť mesiacov.

S kolegami sa o klíme treba dohodnúť
Vyhovieť všetkým pri nastavení klimatizáciev spoločnej kancelárii býva ťažké. Kedy sa treba dohodnúť a kedy to musí riešiť zamestnávateľ, radí advokát Milan Valla.
Klimatizácia mi prekáža, no kolegovia v kancelárii ju odmietajú regulovať. Môže ma zamestnávateľ odbiť s tým, nech si to riešime medzi sebou?
„Na spoločnom pracovisku môže nastať konflikt medzi právami jedného zamestnanca a právami iného zamestnanca. Ak by klimatizácia spôsobovala niektorému zamestnancovi skutočne zdravotné problémy, zamestnávateľ ho nemôže odkázať na to, aby si to vyriešil dohodou s ostatnými. Musí to aktívne riešiť tak, aby u každého zamestnanca bola zabezpečená ochrana zdravia pri práci.
No zmena regulácie, prípadne nepoužívanie klimatizácie môže zasahovať do práv a oprávnených záujmov ostatných zamestnancov, ktorí majú právo na primeranú teplotu na pracovisku.
Ako sa to dá riešiť? Ak by zo strany jedného zamestnanca išlo iba o požiadavku na zvýšenie komfortu na pracovisku, a nie požiadavku na ochranu zdravia, zamestnávateľ by pravdepodobne zamestnanca odkázal na dohodu s kolegami. V prípade špecifickej situácie, ak je zamestnanec priamo vystavený prievanu klimatizácie (klimatizácia naňho ´fúka´), musel by zamestnávateľ prijať primerané opatrenia aj vtedy, ak by takáto situácia spôsobovala vystavenému zamestnancovi iba znížený komfort.
Ak by to nespravil, boli by porušené právne predpisy na úseku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.“
