BRATISLAVA. Z výsledkov záťažových testov uskutočnených na úrovni celej EÚ vyplýva zlepšenie odolnosti bánk v eurozóne a celkové očakávania dohľadu týkajúce sa výšky kapitálu sa oproti roku 2015 výrazne nemenia. Informovala o tom v piatok Európska centrálna banka (ECB).
Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska na svojej internetovej stránke, sa záťažovým testom podrobilo v celej EÚ 51 bánk, z toho 37 významných finančných inštitúcií, ktoré patria pod priamy dohľad ECB.
Testy koordinoval Európsky orgán pre bankovníctvo (European Banking Authority - EBA). Skupina bánk pod priamym dohľadom ECB vstupovalo do testu s priemerným koeficientom vlastného kapitálu Tier 1 (CET1) na úrovni 13 %, čo predstavuje zlepšenie oproti hodnote 11,2 % v záťažovom teste EÚ v roku 2014.
"Z výsledkov je zrejmé, že za posledné dva roky došlo v bankách k výraznému navýšeniu kapitálu a ďalším korekciám ich bilancií," uviedla predsedníčka Rady pre dohľad ECB Daniele Nouyová. Ako dodala, "bankový sektor je dnes odolnejší a dokáže oveľa lepšie absorbovať hospodárske šoky než pred dvoma rokmi".
V nepriaznivom scenári nastalo priemerné zníženie kapitálu o 3,9 percentuálneho bodu, čo je výraznejší úbytok než 2,6 percentuálneho bodu v záťažovom teste z roku 2014. Vďaka vyššej úrovni kapitálu a ďalším zlepšeniam zaznamenaným od roku 2014 bol však výsledný priemerný koeficient CET1 v nepriaznivom scenári napriek tomu vyšší (9,1 % oproti 8,6 % v roku 2014).
Až na jednu výnimku (talianska Monte dei Paschi di Siena) je výška kapitálu CET1 vo všetkých bankách výrazne nad referenčnou hodnotou 5,5 % použitou v roku 2014 v hypotetickom nepriaznivom scenári.
To poukazuje na solídnu celkovú úroveň kapitálu v bankách, ktoré sa podrobili záťažovým testom pod vedením EBA, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.