BRATISLAVA. Bratislava a jej okolie sú spolu so západným Slovinskom a Budapešťou najinovatívnejšie regióny spomedzi nových štátov Európskej únie. Celkové výsledky Slovenska sú priemerné. Ukázala to analýza novátorstva v Únii a jej členských štátoch, ktorú vydala Európska komisia.
Podľa zverejnených údajov je Európska únia v porovnaní so svetom menej inovatívna napríklad než Južná Kórea, USA či Japonsko, ale v porovnaní s poslednými dvoma krajinami sú rozdiely malé.
„Napriek tomu rástla Južná Kórea v oblasti inovácií oveľa rýchlejšie ako Únia za posledných osem rokov,“ uvádzajú autori štúdie.
Únia má podľa Bruselu náskok napríklad pred Čínou, ale autori varujú, že aj tieto rozdiely sa postupne stierajú.

Slovensko je priemer
Novátorské výkony merali analytici na základe 25 rôznych indikátorov v oblasti ľudských zdrojov, financovania či firemných investícií. Výsledky sa porovnávali s priemerom Únie.
Najmenej výrazný inovačný výkon z členských krajín Únie podali za sledované obdobie podľa štúdie Rumunsko a Bulharsko.
Druhá skupina zahŕňa krajiny, ktoré dosahujú viac ako päťdesiat, no menej ako 90 percent priemeru Únie. Patrí tam nielen Chorvátsko, Maďarsko či Česká republika, ale aj Taliansko, Španielsko či Portugalsko. Spolu s nimi sa v kategórii umiestnilo aj Slovensko.
Treťou kategóriou je skupina krajín, ktoré dostali označenie silného novátora. Samotná Európska únia ako celok je považovaná za silného novátora, do skupiny patrí tiež Rakúsko či Francúzsko.
Medi lídrov v inováciách patria podľa štúdie Holandsko, Nemecko, Fínsko, Dánsko i Švédsko.
Zo všetkých krajín Európy, teda nielen spomedzi členských krajín, skončilo najlepšie Švajčiarsko. To získalo označenie najinovatívnejšej krajiny Európy.
Prepadli sme sa
Hoci Slovensko nie je na tom úplne najhoršie, štúdia ukazuje, že prestalo rásť. Práve naopak, miera pokroku sa u nás začala spomaľovať.
„Inovačný výkon medzi rokmi 2008 a 2015 rástol, no klesal v rokoch 2011 a 2012,“ píše sa v analýze.
Podobný trend toho, ako sa v oblasti inovácií hýbe Slovensko, bol zaznamenaný aj vo vzťahu k Únii - v roku 2014 dosahovalo Slovensko takmer 68 percent priemeru Únie a v roku 2015 to bolo 67 percent.
V porovnaní s ostatnými krajinami však nie je jediné, pokles zaznamenalo za posledné roky ďalších 17 krajín.
Svetlá výnimka
V rámci hodnotenia európskych krajín vychádza aj hodnotenie jednotlivých regiónov európskych krajín. Presnejšie, analýza hodnotí 214 regiónov naprieč krajinami Únie vrátane Nórska.
Z analýzy vyplýva, že najinovatívnejšie regióny sú práve v krajinách s najvyšším inovatívnym výkonom.
Našli sa však výnimky, medzi ktoré patrí napríklad oblasť País Vasco v Španielsku či práve Bratislavský región na Slovensku.
Aj keď oblasť celého Slovenska hovorí o tom, že Slovensko je v oblasti inovácií na priemernej úrovni, Bratislavský región spadá do kategórie silných inovátorov. Napriek tomu novátorský výkon v tejto oblasti za posledné dva roky klesol o dve percentá.
Silnými stránkami bratislavského regiónu je zamestnanosť v náročných priemyselných odvetviach či predaj nových inovácií.
Pokles zaznamenalo aj západné a stredné Slovensko. Kým oblasť západného Slovenska klesla o 13 percent, stredné Slovensko sa prepadlo až o 21 percent.
Naopak, východné Slovensko si polepšilo o 11 percent, hoci stále ostáva v kategórii priemerných inovátorov.