BRATISLAVA. Ceny nehnuteľností neustále rastú. Priemerné ceny bytov a domov stúpli proti minulému roku o 4,8 percenta. Za meter štvorcový tak dnes už v priemere človek zaplatí 1279 eur.
V Bratislavskom kraji je tento rast oproti ostatným regiónom Slovenska ešte výraznejší. Ceny bytov a domov tu stúpli medziročne o viac ako šesť percent.
Podľa Národnej banky Slovenska je načase začať situáciu na trhu sledovať. „Či to nemôžu byť prvé signály o začiatku nafukovania realitnej bubliny,“ píše vo svojom komentári.
Slovensko sa zatiaľ podľa odborníkov v realitnej bubline neocitlo. Je však dobré vedieť, čo to je a čo spôsobuje.
1. Čo je realitná bublina
O realitnej bubline môžeme hovoriť vtedy, ak ceny bytov a domov rastú prudkým tempom. Kde presne je hranica, kedy už môžeme hovoriť o prudkom raste, podľa analytikov nie je možné presne povedať. Vo všeobecnosti ale platí, že rast by mal byť aspoň dvojciferný. Zjednodušene povedané – o bubline hovoríme pri premrštenom raste cien nehnuteľností, ktorý býva rýchlejší ako rast platov.
V čase, keď cena bytov a domov stúpa, stúpa aj počet ľudí, ktorí by si dom alebo byt chceli kúpiť. Ide o ľudí, ktorí nákup z nejakých príčin doteraz odkladali. Alebo ľudí, ktorí sa na to chystali v budúcnosti. „Dopyt sa opiera o predpoklad, že ceny budú v nasledujúcom období rásť podobným, alebo aj vyšším tempom ako aktuálne,“ vysvetľuje analytik VÚB Banky Andrej Arady.
Príčiny prudkého rastu dopytu môžu byť rôzne, od vzniku nových pracovných príležitostí v regióne, cez lacnejšie hypotéky. Nafúknutiu bubliny pomáha aj fakt, že developeri nedokážu stavať tak rýchlo, ako rýchlo rastie dopyt po bytoch či domoch. A cena nehnuteľností opäť rastie.