VARŠAVA. Poľské ministerstvo rozvoja si vytipovalo desať strategických priemyselných sektorov, pomocou ktorých sa má poľská ekonomika prudko naštartovať.
Vicepremiér a minister rozvoja Mateusz Morawiecki zverejnil detaily svojho plánu, podľa ktorého by sa Poľsko malo zbaviť závislosti na lacnej pracovnej sile, na prílive zahraničného kapitálu a vybudovať vlastné sily a zdroje, na ktorých bude rozvoj postavený. Informuje o tom ihned.cz.
Elektrárne aj podpora akademikov
V pláne je nielen všeobecná reindustrializácia Poľska, ale tiež rozvoj poľského finančníctva, domáceho výskumu a vývoja a poľských investícií v zahraničí. Regióny, ktoré doteraz zaostávali, majú dostať vyššiu podporu.
Doteraz prevládajúce uhlie v energetike má nahradiť tak obnoviteľná, ako aj jadrová energia. Do roku 2030 by mali byť postavené dve jadrové elektrárne s celkovým výkonom šesť gigawattov.
Veľký dôraz sa bude klásť na vytvorenie silných štátnych firiem, výskumných inštitúcií a investičného fondu.
Omnoho tesnejšie by sa mal prepojiť priemysel s akademickou sférou. Výskum akademikov sa má viac skomercionalizovať.
Plán už má kritikov
Podrobný ekonomický plán by v októbri mala prerokovať poľská vláda. Ide zatiaľ o najkomplexnejší pokus od reforiem po roku 1989, ako zvýšiť kvalitu celej ekonomiky v strednej Európe.
Bývalý bankár Morawiecki má podporu predsedu vládnej strany Jaroslawa Kaczynskeho a dokonca sa o ňom špekuluje ako o možnom premiérovi po chystanej jesennej rekonštrukcii vlády.
„Nejde o budovanie tradičných odvetví alebo ich oživenie, ale o to, aby dostala novú kvalitu pomocou nových technológií. Aby sme zmenili myslenie poľských podnikateľov, ktorí by mali dávať väčší dôraz na výskum a vývoj,“ uviedol videpremiér Jaroslaw Gowin, ktorý má na starosti predovšetkým vedu a výskum.
Hoci je plán veľmi ambiciózny, investori už teraz vyslovujú prvé obavy. „Dokument neobsahuje odpovede napríklad na otázky, aký bude model financovania stavby jadrovej elektrárne alebo výsledný stav baníctva,“ tvrdí Adam Czerniak, hlavný ekonóm think-tanku Polityka Insight.