LONDÝN. Británia zažíva vďaka poklesu libry po júnovom referende o vystúpení krajiny z Európskej únie príliv zahraničných turistov. Podľa agentúry Tourism Alliance sa v júli počet návštevníkov Británie oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšil o 18 percent, napísal denník Financial Times (FT).
Pokles hodnoty libry tiež prinútil desatinu Britov, ktorí by za iných okolností vycestovali na zahraničné dovolenku, aby tento rok zostali doma.

Viac Američanov a Škandinávcov
Malý turistický boom zažíva najmä Londýn, ale aj Škótsko. "Najväčší nárast počtu návštevníkov sme zaznamenali v Hampton Court, kde tamojšia palácová záhrada pritiahla oveľa viac turistov, než sme čakali," uviedol šéf Asociácie turistických atrakcií (ALVA) Bernard Donoghue.
Zvýšený záujem je podľa neho aj o prehliadku Buckinghamského paláca, pričom oproti vlaňajšku prichádza viac turistov najmä zo Spojených štátov a Škandinávie.
O oveľa väčšom záujme o cesty do Británie svedčia aj informácie rezervačných serverov, cez ktoré si turisti nakupujú letenky a ubytovanie.
Napríklad server Cheapflights, ktorý ponúka porovnanie cien leteniek, zaznamenal v júli tretinový nárast vyhľadávanie letov do Británie v Kanade. O pätinu sa zdvihol záujem aj u užívateľov v USA.
Tiež vyhľadávač ubytovania HotelsCombined využilo minulý mesiac pre rezerváciu prenocovanie v Británii oveľa viac ľudí ako zvyčajne: v Taliansku záujem vzrástol o 23 percent, v Nemecku o 20 percent a v Hongkongu o 18 percent.

Záujem o luxus
Zhruba o desatinu až pätinu viac záujemcov hlásia takisto servery Trivago a Airbnb. Zo slabej libry profitujú podľa FT aj luxusnejšie hotely, ktoré sú teraz pre turistov dostupnejšie.
"Všimli sme si, že hostia si často vyberajú drahšie izby, pretože za svoje peniaze dostanú lepšiu kvalitu a chcú zaplatiť plnú cenu vopred, aby si zaistili priaznivý kurz," uviedla spoločnosť Maybournem Hotel Group, ktorá prevádzkuje okrem iného londýnske hotely Claridge 's a The Connaught .
Tie majú za sebou, čo sa týka obsadenosti, najlepší júl vo svojej histórii.
Odborníci ale varujú, že zvýšený záujem turistov nemusí trvať dlho a že vystúpenie krajiny z EÚ návštevníkov od ciest do Británie v dlhodobom časovom horizonte naopak odradí.
"Najväčšie obavy panujú ohľadom zachovania dohôd, ktoré uľahčujú cestovanie - európsky vodičský preukaz, mierne hraničné kontroly, zdravotné poistenie, ochrana práv spotrebiteľov - ktoré prestanú platiť, len čo bude brexit hotový," domnieva sa riaditeľ Tourism Alliance Kurt Jansen.