BRATISLAVA. Bývate v bytovke a chcelo by sa vám vyjsť ráno do záhrady. Ceny rodinných domov či prízemných bytov s vlastným kúskom pozemku sú vysoké.
Skúste preto využiť to, čo máte. Vybudujte si minizáhradku na balkóne alebo terase.
Toto leto to už asi nestihnete. Môžete však začať plánovať na budúci rok a hľadať tipy, ako si to zariadili iní.
Niekoľko tipov
Svetové strany
- Za najvhodnejší na pestovanie zeleniny sa považuje balkón orientovaný na východ alebo na západ. Slnko naň svieti vždy časť dňa a nehrozí spálenie rastlín, ako sa môže stať na balkóne, ktorý smeruje na juh.
- Na južnom balkóne môže rásť všetka teplomilná zelenina, treba ju však chrániť pred najsilnejším (poludňajším) slnkom a často kontrolovať vlhkosť zeminy.
- Záhradku môžete mať aj na severnom balkóne. Odporúča sa na ňom otestovať pestovanie byliniek a šalátov, napríklad valeriánky, mangoldu alebo špenátu.
Ťahavé rastliny
- Kiwi
- Vinič
- Fazuľa
Úroda aj na okrasu
- Baklažán
- Čerešňa vtáčia (môže rodiť napríklad len raz za dva roky, no krásne kvitne)
- Arónia (každý ju nemá rád, ale je zdravá)
- Cherry paradajky, kombinácia červených a žltých plodov
- Previsnuté jahody
Pre začiatočníkov
- Bylinky (pažítka, petržlen, mäta – rôzne druhy, rozmarín, šalvia)
- Šalát – rôzne druhy
- Kôpor
- Papričky
Pre náročnejších
- Paradajky, paprika, uhorka
(Zdroj: internetové záhradkárstva, IKEA, skúsenosti autorky)
Podmienkou úspechu je, aby rastliny mali slnko (nie však také, ktoré ich spáli), aby ste vedeli zabezpečiť, že ich nezničí vietor a nebudete zanedbávať zálievku a pravidelné hnojenie.
Vôňa čerstvého
Čím rýchlejšie sa dostane plod z rastlinky na váš tanier, tým budú vaše raňajky chutnejšie, voňavejšie a pri rešpektovaní zásad ekologického pestovania aj zdravšie.
Z plodovej zeleniny tak na balkóne môžu spoľahlivo rásť paradajky rôznych veľkostí, farieb a tvarov, či uhorky, ak im nájdete priestor na popínanie. No aj ďalšie druhy zeleniny – paprika, hrášok, reďkovky a podobne.
Pri dobrej starostlivosti môžu rastliny nielen prinášať úrodu, no poslúžia ešte aj ako dekorácia. Príkladom môže byť baklažán, alebo fazuľka.
Aj začiatočník zvládne na balkóne dopestovať rôzne druhy šalátov a samozrejme populárne nenáročné bylinky či papričky.
Sladké zo slnka
Samostatnou kapitolou je ovocie. Aj to možno na balkóne dopestovať. Na tradičné letné zaváranie pozbierané množstvo stačiť nebude, no na obohatenie jedálnička a radosť z toho, že sa vám niečo podarilo, to bude dosť.
Spoľahlivou voľbou sú jahody a ich previsnuté verzie. Zavesené v hrantoch, pravidelne polievané a hnojené s dostatkom slnka prinesú úrodu aj niekoľko kilogramov. Rodia totiž aj prevísajúce poplazy, ktoré by ste v záhradke z rastliny odstraňovali.
Nemusíte byť znalec odrôd. V hobbymarketoch na jar predávajú mix rastlín, ktoré budú prinášať plody celé leto.
Ministromčeky pre radosť
V záhradných centrách sa predávajú aj ovocné stromčeky či kríky vhodné na pestovanie v črepníkoch na balkónoch. Začnite napríklad s čučoriedkami alebo jostou, pestovatelia odporúčajú aj kiwi.
Pri stromčekoch skúste v teplých oblastiach trpasličie broskyne. Predávajú sa aj stĺpovité jablone s obmedzeným rastom či nektarinky a ďalšie druhy.
Zadovážiť si vhodnú odrodu najmä ovocných stromčekov však nie je lacná záležitosť. Náklady sa pohybujú nad 30 eur. Pestovanie si zároveň vyžaduje aspoň základné skúsenosti pri záhradkárčení.
Taktiež netreba čakať, že úroda bude rovnako veľká, ako keby stromček rástol v záhrade.

Polievanie uľahčia PET fľaše aj automatická závlaha
Výrobcovia sa vyrovnali s tým, že na balkóne chýba voda i elektrická zásuvka. Výber pomocníka pri zavlažovaní tak rozhodne vaša peňaženka.
BRATISLAVA. Rastliny v črepníkoch sú náročné na závlahu. Počas slnečných dní obmedzený objem zeminy v nádobe rýchlo vyschýna. Pri previsnutých jahodách stačí len niekoľko hodín mierneho ovädnutia listov, aby ste prišli o časť kvetov či poplazov.
1. Samozavlažovacie kvetináče
Jednoduchým riešením sú samozavlažovacie kvetináče. Ak však chcete odísť na dovolenku, nemusí zásoba vody v nich stačiť.Ide skôr o váš komfort, aby ste nemuseli polievať každú chvíľu. V špecializovaných obchodoch i v e-shopoch nájdete samozavlažovacie kvetináče v rôznych veľkostiach i farbách a vo viacerých cenových kategóriách.
Módne sú imitácie ratanu a pastelové farby. Existujú celé sety kvetináčov tak, aby sa dali dizajnovo zjednotiť zavesené i na zemi položené nádoby.
Pri uchytení samozavlažovacích hrantov na stenu alebo zábradlie balkóna dávajte pozor, aby sa nádoba nenakláňala – prišli by ste o cennú časť kapacity zásobníka na vodu. Uchytenie musí byť zároveň dostatočne pevné. Musíte rátať s ťarchou nielen zeminy a vody, ale aj úrody. Tá môže pri jahodách, ak dáte viac sadeníc do jedného črepníka, znamenať aj pol kila navyše.
Pre zeleninu – uhorky, paradajky a podobne – voľte väčšie veľkosti s dostatočnou dávkou dolievanej vody.Napríklad baklažány s plodmi si pri horúcich dňoch dokážu zo zásobníka potiahnuť za dva dni až päť litrov vody.Výhodné je, ak samozavlažovacia nádoba má ukazovateľ výšky hladiny vody.
2. Automatické systémy
Istou možnosťou sú automatické systémy. Keďže ich však na balkóne iba ťažko napojíte na rozvody vody v byte, vyberajte takzvané dovolenkové sady – využívajú ako zdroj vody nádobu, napríklad s dažďovou vodou, ak ju máte ako zachytiť.
Plánovanú dodávku vody zariadi časovač, rozvádzače vody a vhodné koncovky, systém treba napojiť na elektrinu.K dispozícii sú aj na rozvodoch vody i elektriny nezávislé solárne systémy, vhodné aj pre balkónové polievanie.Ide však o pomerne drahé výrobky s cenou presahujúcou 100 eur.
3. PET fľaše sú spoľahlivé
Na istý čas pri zavlažovaní vypomôžu PET fľaše. Tento spôsob nie je síce veľmi estetický, no účinný a cenovo nenáročný. Vypomôcť si môžete kúpenými plastovými držiakmi, prípadne na webe nájdete zadarmo návod, ako si držiaky s odvodom vody z fľaše do črepníka vyrobíte sami.
Aby ste uspeli
BRATISLAVA. Základom je polievať a hnojiť. Na rozdiel od rastlín v pôde, tie v črepníkoch sú úplne závislé od starostlivosti pestovateľa.
Výhodné je na jar pri vysádzaní využiť rôzne špecializované substráty, ktoré majú okrem iného aj určitú zásobu hnojiva na niekoľko týždňov (treba sa riadiť návodom).
Pri hnojení je praktické využívať tekuté formy hnojív. Ak nádobami vytvoríte veľkú pestovateľskú plochu, skúste si zadovážiť aj kvalitný kompost.Na nedostatok výživy i vlahy sú citlivé najmä previsnuté jahody či plodová zelenina, ako uhorky a paradajky.
Nešetrite na črepníkoch
Ak chcete úrodu, nešetrite na pestovateľských nádobách. Čím väčšia je nádoba na pestovanie, tým lepší je rast a úroda.
Nezabúdajte ani na to, že rastlina bude v čase nasadenia plodov potrebovať podoprieť. Aby ste udržali podperu v črepníku, budete potrebovať určitú vrstvu zeminy (ak nechcete oporu rastliny riešiť napríklad prichytením k stene balkóna).
Predajcovia odporúčajú napríklad veľkosť nádoby pre jahody od 10 litrov, pre maliny, ostružiny, jostu od 20 litrov, balkónová jabloň, nektarinky a broskyne potrebujú nádoby s objemom zeminy nad 50 litrov.
Čo robiť v zime
V zime musíte vašu balkónovú záhradu ochrániť. Balkónové ovocie v črepníkoch treba presunúť na chránené miesto tesne vedľa seba.
Pri silných mrazoch prikryte nádoby napríklad dostatočnou vrstvou jutoviny. Aj v zime bude nutná minimálna zálievka – mráz totiž vysušuje pôdu. Rastliny preto častejšie vysychajú než vymŕzajú.