Sprievodkyňu robí takmer 20 rokov, pozná miesta, kde sa v Bratislave zotínali hlavy, kde vyrastal talentovaný hudobník bez ruky a vie aj to, kde je na Dóme svätého Martina starodávna toaleta. V hlavnom meste sprevádza najmä Španielov a ako hovorí, na niektoré prehliadky ich nevie dotiahnuť, pretože neustále kávičkujú a majú na všetko čas. O tom, čo turisti v Bratislave vyhľadávajú, koľko u nás míňajú a či neodchádzajú sklamaní, sme sa rozprávali s Renátou Michálikovou.
Do Paríža chodíme obdivovať Eiffelovu vežu, do Prahy Karlov most a orloj. Čo turistov láka na Bratislave?
"Turisti väčšinou vravia, že chcú vyskúšať niečo nové a ísť do krajiny, kde ešte neboli. Niektorí sú zvedaví, ako krajina bývalého východného bloku vyzerá a či tu niečo je. Ďalší sa do Bratislavy dostanú náhodou, keď s nimi cestovná agentúra robí okruhy po Európe. Na začiatku toho veľa neočakávajú, no keď odchádzajú, sú nadšení."
Odkiaľ turisti najčastejšie prichádzajú?
"Najmä z krajín hovoriacich po nemecky, ako sú Nemecko a Rakúsko. Veľa turistov je zo Spojených štátov amerických, z Austrálie, Veľkej Británie, Brazílie, Mexika či z Argentíny. V posledných rokoch narastá aj Latinská Amerika, Poľsko a Turecko. Naopak, stále nám klesá počet Rusov, čo je škoda."
Bratislavčania sa niekedy čudujú, keď vidia skupinku Indov alebo Kórejčanov, ako sa fotografujú v historickom centre. Pýtajú sa, prečo išli dovolenkovať práve sem, veď majú množstvo iných možností.
"Pozrite sa na to z opačnej strany. Ste Európanka a váš celoživotný sen je ísť napríklad do Latinskej Ameriky. Nič o tej krajine neviete, vyberiete sa do agentúry a poviete, kam chcete ísť. Ponúknu vám niekoľko okruhov a vy si jeden z nich vyberiete. Pritom nemáte ani tušenie, ako tá krajina vyzerá, ako sa tam ľudia správajú, aká je tam kultúra. Podobne je to aj s turistami, ktorí prichádzajú k nám. Povedzme pre Japoncov či Američanov je aj Európa exotikou a mnohí nevedia, do čoho idú."
Prevládajú skôr organizované zájazdy alebo k nám prichádzajú aj jednotlivci na vlastnú päsť?
"Je to rôzne. Niektorí prichádzajú cez organizované autobusové zájazdy, ďalší na lodiach po Dunaji. Ale sú aj takí, čo nastúpia na lietadlo v Madride či v Barcelone a strávia u nás zopár dní. A potom sú turisti, ktorí si stanovia, ktoré krajiny chcú vidieť a idú na vlastnú päsť."
Majú turisti pred návštevou Bratislavy nejaké predsudky? Kedysi kolovali reči, že turisti si mysleli, že sme stále súčasťou Československa a že nemáme ani splachovacie záchody...
"Pred 20 rokmi sa nás turisti bežne pýtali, či máme toaletný papier, televízor, alebo chladničku. Zaujímalo ich, či bývame v bytoch, alebo v domoch a čím kúrime. Dnes už takéto otázky vymizli. Ale možno je to preto, že sprevádzam väčšinou Španielov a tí majú podobnú históriu ako my a Slovensko ako-tak poznajú. Ale kolegovia, ktorí sprevádzajú Američanov, by možno povedali niečo iné."