SME

Pozrite si prehľad zmien, ktoré schválila vláda

Vláda Roberta Fica dnes (v stredu 17. augusta) schválila viacero zmien.

Schôdza vládySchôdza vlády (Zdroj: SITA - Marko Erd)

1. Vyššie dôchodky

Dôchodky by sa mali v budúcom roku na Slovensku zvýšiť najmenej o 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Navrhuje to v novele zákona o sociálnom poistení ministerstvo práce. Právnu normu dnes schválil kabinet Roberta Fica.

"V záujme toho, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok v istej primeranej a dôchodcovskou verejnosťou akceptovateľnejšej sume, sa pevná suma zvýšenia v roku 2017 určí najmenej ako 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku," navrhuje ministerstvo práce.

SkryťVypnúť reklamu

Novelou zákona sa má upraviť aj percento zvýšenia úrazovej renty v budúcom roku. Tá sa má zvýšiť tiež minimálne o 2 %. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 30. októbra tohto roka.

2. Vianočný dôchodok

Dôchodcovia, ktorých dôchodok nepresahuje 396,18 eura, by mali aj na konci tohto roka dostať jednorazový príplatok k vianočnému príspevku vo výške 12,74 eura.

Nárok na takýto príplatok by mali mať tí dôchodcovia, ktorých dôchodok je do dvojnásobku sumy životného minima, teda do 396,18 eura. Vyplýva to z návrhu zákona z dielne ministerstva práce, ktorý dnes schválila vláda.

Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak má opäť dosiahnuť 100 eur a majú mať na ňu nárok dôchodcovia, ktorých dôchodok je do 198,09 eura.

Vianočný príspevok by pritom malo v tomto roku dostať viac ľudí ako vlani. Výška príspevku sa odvíja od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Na jeho výplatu má nárok každý penzista, ktorého dôchodok, alebo úhrn dôchodkov nepresiahne sumu 529,80 eura.

SkryťVypnúť reklamu

3. Start-up v zákone

Aj definíciu pojmu startup zavádza návrh zákona o podpore malého a stredného podnikania (MSP) z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý na svojej dnešnej schôdzi schválil vládny kabinet. Zákon by vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu mal byť účinný od 1. januára 2017.

"Návrh zákona upravuje v legislatíve prvýkrát pojmy z európskej terminológie viažucej sa na sektor MSP, napríklad test vplyvov právnych predpisov na malé a stredné podnikanie (tzv. SME Test), podnikateľské koučovanie a mentoring a podobne. Návrh zákona zavádza aj definíciu pojmu startup," zdôraznil v predkladacej správe k návrhu zákona rezort hospodárstva.

Ambíciou zákona je podľa MH SR taktiež snaha o explicitné presadzovanie princípu 'najskôr myslieť v malom' (Think Small First) v slovenskom právnom prostredí. "

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti neexistuje v právnom poriadku Slovenskej republiky zákon, ktorý by upravoval, respektíve vytváral rámec pre podporu malého a stredného podnikania," upozornilo MH SR.

4. Zmeny pre poisťovne

V dozorných radách zdravotných poisťovní budú môcť po novom sedieť aj zamestnanci Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a Národnej banky Slovenska (NBS). Vláda dnes schválila novelu zákona o zdravotných poisťovaniach, ktorá rozširuje okruh potenciálnych členov rád.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré novelu predložilo, chce tak umožniť širšie zastúpenie odborníkov v týchto orgánoch. Realizuje sa tým aj jedna z priorít Programového vyhlásenia vlády SR.

Menia sa aj požiadavky na odbornú spôsobilosť osôb navrhovaných za členov jednotlivých orgánov zdravotných poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu

Doterajšia prísna definícia mohla podľa ministerstva diskvalifikovať šikovných a schopných ľudí so vzdelaním z iných oblastí. Právna norma má byť v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta účinná od novembra tohto roku.

5. Zmeny v zákone o cenných papieroch

Zákon o cenných papieroch a investičných službách by sa mal upraviť. Vláda totiž dnes schválila jeho novelu, ktorou sa menia ustanovenia týkajúce sa národnej úpravy centrálnych depozitárov.

Návrh z dielne ministerstva financií reaguje na európske nariadenie z roku 2014. Zmeny majú platiť od 1. decembra tohto roka a od 6. februára 2017.

6. Viac liekov

Vláda dnes odobrila zmenu legislatívy pre chýbajúce lieky pre slovenských pacientov. Novela zákona o liekoch z dielne ministerstva zdravotníctva prináša viacero opatrení, ktoré majú zabrániť ich reexportu.

SkryťVypnúť reklamu

Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť tie hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.

"Nedostupnosť niektorých liekov v Slovenskej republike je závažným problémom. Pacienti sa veľmi často nevedia dostať k svojim liekom, ktoré im boli predpísané ošetrujúcim lekárom. Často pritom ide o lieky, ktoré sú život zachraňujúce," upozornilo v návrhu ministerstvo.

Lieky na Slovensku sú po zmenách v roku 2012 jedny z najlacnejších v Európskej únii, vo väčšine prípadov ide o druhú najnižšiu cenu. "Tým sa lieky, ktoré sú na trhu v SR, stávajú atraktívne pre vývoz do členských štátov EÚ s výrazne vyššou cenou daného lieku," poukázal rezort.

SkryťVypnúť reklamu

7. Zmeny pre rozpočet

Proces prípravy rozpočtu verejnej správy sa má zmeniť. Po novom by sa mala vypustiť povinnosť rezortu financií predkladať vláde návrh rozpočtu do 15. augusta bežného roka.

Taktiež sa má zjednotiť aj vykazovanie rozpočtových údajov. Vyplýva to z návrhu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorý dnes schválila vláda.

"Navrhuje sa, aby bol termín 15. august bežného roka, do ktorého Ministerstvo financií (MF) SR predkladá vláde SR návrh rozpočtu verejnej správy, vypustený. Doterajšia prax ukazuje, že verzia návrhu rozpočtu predkladaná na rokovanie vlády SR do 15. augusta bežného roka nebola schvaľovaná vládou SR," uviedol v dôvodovej správe rezort financií s tým, že verzia rozpočtu, ktorú schvaľoval vládny kabinet, bola výrazným spôsobom zmenená tak na strane príjmov, ako aj na strane výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu

Vypustenie tohto termínu však neznamená, že rezort Petra Kažimíra (Smer-SD) nie je povinný predložiť rozpočet na prerokovanie vláde.

"Táto povinnosť zostane zachovaná s tým, že MF SR je povinné predložiť návrh rozpočtu tak, aby ho vláda mohla predložiť Národnej rade SR do 15. októbra bežného roka, ak parlament nerozhodne inak," uvádza sa v dôvodovej správe.

Do 15. októbra daného roka totiž štáty musia predložiť návrh štátneho rozpočtu na najbližší rok na posúdenie Európskej komisii.

8. Zmiznú nebezpečné látky

Z elektrických a elektronických zariadení majú vymiznúť štyri nebezpečné látky. Vláda dnes schválila novelu zákona o obmedzení ich používania. Reagovala tak na európsku legislatívu.

"Doplnené nebezpečné látky bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP) sú látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy, keďže môžu mať počas postupov nakladania s odpadom z elektrických zariadení a elektronických zariadení negatívny vplyv na recykláciu, ako aj na ľudské zdravie a životné prostredie," vysvetlil envirorezort.

SkryťVypnúť reklamu

Nová legislatíva má v zmysle európskej smernice platiť od 22. júla 2019. V prípade zdravotníckych pomôcok, ako aj monitorovacích a kontrolných prístrojov začne zákaz platiť o dva roky neskôr.

9. Bankový odvod sa nezníži

Banky na Slovensku by mali platiť bankový odvod v súčasnej výške 0,2 % aj v nasledujúcich rokoch. Počíta s tým novela zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorú dnes schválila vláda.

Na rokovanie ju predložilo ministerstvo financií. Pôvodne sa mala sadzba po vyzbieraní stanoveného objemu financií znížiť na 0,1 %. Sadzba odvodu na roky 2017 až 2020 by však podľa návrhu ministerstva financií mala byť naďalej vo výške 0,2 %.

10. Viac kompetencií pre Pellegriniho úrad

Účinnejší dohľad nad transparentnosťou výziev z eurofondových peňazí, ale aj právomoc krízovo riadiť dotknuté riadiace orgány dnes vláda odklepla Úradu podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície. Jeho šéf Peter Pellegrini (Smer-SD) tak bude mať rozšírené kompetencie a zároveň mu pribudnú nové povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nariadenie vlády mu udelilo napríklad právomoc schvaľovania výziev a písomných vyzvaní, a to ešte pred ich vyhlásením riadiacimi orgánmi - teda ministerstvami.

Novinkou je aj to, že úrad bude schvaľovať, priebežne monitorovať a vyhodnocovať tzv. záväzné plány. Tieto plány budú pre ministerstvá povinné a budú sa týkať kontrahovania, čerpania a dosahovania výsledkov v oblasti štrukturálnych fondov.

Riadiace orgány sa ich budú musieť držať. Ak sa im to nepodarí, môže nad nimi prebrať dočasnú správu práve úrad podpredsedu vlády.

11. Zmeny v nadmerných odpočtoch

Platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH) by mali mať nárok na finančnú náhradu zo zadržiavaného nadmerného odpočtu dane počas daňovej kontroly.

Nárok by im mal vzniknúť vtedy, ak trvanie kontroly bude viac ako šesť mesiacov odo dňa, kedy by mal byť nadmerný odpočet platiteľovi vrátený. Vyplýva to z návrhu novely zákona o DPH z dielne ministerstva financií, ktorú dnes schválila vláda s pripomienkami.

SkryťVypnúť reklamu

Nadmerný odpočet vzniká vtedy, ak výška odpočítateľnej dane prevyšuje daň na výstupe za príslušné zdaňovacie obdobie. Uplatnením nároku na nadmerný odpočet vzniká povinnosť štátu túto sumu zaplatiť platiteľovi dane.

12. Tvrdší boj proti únikom

V boji proti daňovým únikom majú štátu pomôcť ďalšie opatrenia. Ministerstvo financií pripravilo novelu zákona daňového poriadku, ktorou sa má upraviť inštitút predbežného opatrenia, vytýkacie konanie, dochádza aj k zmene ustanovenia o námietke zaujatosti a zjednodušujú sa podmienky na povolenie odkladu a splátok.

Zavádza sa tiež inštitút skráteného vyrubovacieho konania ako ďalší spôsob vyrubenia dane. Tým sa podľa ministerstva zabezpečí pružnejšie vyrubenie dane na základe skutočností a dôkazov.

"Daňový subjekt však bude mať možnosť podať proti vyrubovaciemu rozkazu odpor, ktorým sa iniciuje štandardný proces vyrubenia dane," ozrejmilo ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

13. Daniari budú viac informovaní

Spolupráca štátov v boji s daňovými podvodmi sa má ešte viac prehĺbiť. Do slovenskej legislatívy bude totiž transponovaná smernica o automatickej výmene daňových informácií (DAC4) o nadnárodných spoločnostiach. Vplýva to z návrhu zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorý dnes schválila vláda.

Cieľom návrhu je zabezpečiť komplexnú a účinnú administratívnu spoluprácu medzi daňovými správami tým, že upravuje povinnú automatickú výmenu informácií.

"Novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní je pokračovaním v boji proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a agresívnemu daňovému plánovaniu, pričom pozornosť sa zameriava predovšetkým na medzinárodnú spoluprácu a výmenu informácií," priblížil rezort financií, ktorý tak podnikol ďalší krok v boji proti daňovým únikom.

SkryťVypnúť reklamu

14. Tabak bude drahší

Dane pri tabakových výrobkoch sa budú zvyšovať. Vláda dnes schválila novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkoch, ktorú na rokovanie predložilo ministerstvo financií.

V budúcom roku by tak do štátneho rozpočtu malo pritiecť vďaka dodatočným príjmom 29,5 milióna eur ročne, v roku 2018 by mali predstavovať 32,5 milióna eur a v rokoch 2019 a 2020 vyše 68 miliónov eur.

"Z hľadiska transparentného správania sme sa dohodli na najbližšie štyri roky aj na ďalšom navýšení od roku 2019 so zástupcami priemyslu na cestovnej mape. Prvýkrát v histórii ideme pokrývať aj takzvané náhrady pre fajčiarov, to sú rôzne elektronické cigarety, ktoré budú po novom zdaňované," priblížil po skončení rokovania vlády minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov cigarety by tak mohli zdražieť okolo 10 centov na jednu krabičku. "Bude to závisieť od typu, od značky. Je tu konkurencia, takže časť zdraženia môže absorbovať aj konkurenčný boj," podotkol Kažimír.

15. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť mení legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Vláda dnes schválila novelu zákona, ktorá reaguje na niektoré jej výhrady.

Pre nesprávne a neúplné prebratie európskej smernice Slovensko čelí od 2013 infrigementu, teda konaniu o porušení Zmluvy o fungovaní EÚ. Ohrozuje to aj čerpanie eurofondov.

Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa už pre to novelizoval v roku 2014. Európska komisia však aj po tom Slovensku vyčítala, že do legislatívy nepremietla všetky otázky, ktoré rieši smernica.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbať má napríklad povinnosť developéra brať do úvahy pri výbere z viacerých alternatív aj environmentálne vplyvy či zákonná garancia toho, že verejnosť dostane informácie o možnosti obrátiť sa na súd. Nie všetky pripomienky sú v novom právnom rámci zohľadnené.

Novela zákona má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta platiť od januára 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 922
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 740
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 20 995
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 017
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 583
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 353
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 247
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 095
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Saudi plánujú zvýšiť ťažbu.


TASR 2
Nákladný vlak prevážajúci osobné automobily stojí na trati počas celonárodného výpadku.

Mnohé podniky museli prerušiť výrobu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sankcie sú namierené voči piatim obchodným spoločnostiam.


SITA 1
Jadrová elektráreň Dukovany.

Vláda schválila spôsob financovania dostavby projektu.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 922
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 740
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 20 995
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 017
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 583
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 353
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 247
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 095
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu