BRATISLAVA. Do roku 2020 bude na zemi pripojených 50 miliárd zariadení a strojov, ktoré budú generovať obrovské množstvo dát. Napríklad, pripojené autá budú generovať denne 4 terabyte dát a pripojená fabrika môže vyprodukovať viac ako 1 petabyte dát denne. Pre porovnanie, MP3 prehrávač s kapacitou jeden petabyte hudby môže prehrávať pesničky neustále počas 2000 rokov.
Od virtuálnej reality a umelej inteligencie až k 5G predstavilo tohto týždňové Intel Developer Forum v San Francisku.
Fórum upozornilo na tri faktory, ktoré budú charakterizovať evolúciu technológie potrebnej pre smart a pripojený svet. Computing bude všade a vo všetkom. Vyše 50 miliárd vecí a zariadení bude mať viac ako 200 miliárd pripojených senzorov a všetky budú generovať veľké množstvo dát.
Výpočtový výkon, analytika a možnosti úložísk budú vedieť premeniť dáta do zmysluplných štruktúr, ktoré napomôžu rýchlejším a informovanejším rozhodnutiam. Napríklad, rádovo len v milisekundách bude trvať komunikácia medzi dvoma autami, ktorá zabráni nehode.
Všadeprítomná konektivita medzi zariadeniami komunikujúcimi cez internet a cloud je tretím faktorom budúcich technológií. Intel položil základy pre chytrý a pripojený svet vďaka 5G technológiám. 5G je ďalšou generáciou bezdrôtovej siete, ktorá rozvinie potenciál pre miliardy zariadení a umožnia neuveriteľné zážitky.
TASR informovala spoločnosť Intel.