BRATISLAVA. Jeden z najväčších ekologických škandálov v histórii Rakúska môže ovplyvniť aj spor o mastenec na Slovensku, ktorý sa týka firiem EuroGas AG a Schmid Industrieholding (SIH).
Poškodení v Korutánsku žalujú za únik hexachlórbenzolu (HCB) z úložiska modrého vápna údajných páchateľov, firmy Donau Chemie a Cementárne Wietersdorfer a žiadajú náhradu škody takmer 3 milióny eur, pričom celková škoda vlastníkov lesov má byť viac ako desaťnásobná.
Spor o licenciu
Predseda predstavenstva spoločnosti EuroGas AG Wolfgang Rauball tvrdí, že škandál sa týka aj majiteľa súčasného držiteľa licencie na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome, rakúskeho SIH.
"SIH bol už v júni obvinený, že vedome predstieral testy na HCB v chemikáliách, ktoré potom spaľoval vo vlastných cementárňach a v zariadeniach obvinenej firmy Wietersdorfer," napísal v stanovisku pre TASR Rauball s tým, že SIH a Cementárne Wietersdorfer spoločne podnikajú prostredníctvom spoločnosti Baumit Austria, v ktorej každý z nich vlastní polovičný podiel.
Rakúske orgány činné v trestnom konaní však nateraz neevidujú v súvislosti s únikom HCB žiadnu žalobu na SIH, ktorého šéf Robert Schmid viackrát verejne kritizoval Rauballa, že množstvo jeho vyjadrení sa nesplnilo, alebo sa ukázalo, že nehovorí pravdu. Rauball si myslí, že za ekologický škandál musí niesť zodpovednosť aj SIH.
"Poveril som svojich advokátov v USA, aby začali podnikať právne kroky proti SIH a jeho podnikateľskému partnerovi Cementárňam Wietersdorfer v súvislosti s ekologickým škandálom v Rakúsku," dodal Rauball.
SIH vlastní prostredníctvom 100-% dcérskej spoločnosti Eurotalc licenciu na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Eurotalc doteraz investoval pri ťažbe mastenca v Gemerskej Polome 30 miliónov eur. Výstavba budov a inštalácia strojov na spracovanie vyťaženej rudy mastenca si vyžiada do konca tohto roka ďalších 15 miliónov eur.
"S priemyselnou produkciou mastenca následne počítame od začiatku roku 2017. V súčasnosti zamestnávame 40 ľudí a neskôr sa počet pracovných miest zvýši na 100," povedal pre TASR Schmid, ktorý odmieta všetky obvinenia Rauballa, že o ložisko prišiel pre údajnú korupciu.
Práve pre odobratie licencie na ťažbu mastenca inicioval EuroGas medzinárodnú arbitráž na pôde ICSID. Arbitráž sa začala v roku 2014 a v rámci nej EuroGas ako žalobca požaduje od SR náhradu 3,2 miliardy USD (2,9 miliardy eur) za zmarenú investíciu.
Arbitráže
Verdikt arbitráže pred ICSID sa očakáva v roku 2017. Arbitráž na pôde ICSID znamená i to, že proti nálezu tribunálu nie je prípustný žiadny opravný prostriedok okrem možnosti jeho zrušenia z dôvodu vážnych procesných chýb.
EuroGas AG hrozil SR arbitrážami už od roku 2010. Za zmarenie investície v Gemerskej Polome žiadala firma najskôr v roku 2011 odškodné 500 miliónov eur. O rok sa k nároku na odškodné pridala aj spoločnosť EuroGas Inc., ktorá je registrovaná v USA.
Celková suma požadovaného odškodného sa vyšplhala na 1,65 miliardy USD (1,5 miliardy eur). EuroGas argumentoval porušením práv vyplývajúcich z dohody medzi ČSFR a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991. Ministerstvo financií SR však popiera, že by nastalo akékoľvek porušenie tejto dohody.