FRANKFURT NAD MOHANOM. Extrémne uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) už medzičasom spôsobuje viac škody než úžitku, tvrdí šéf Deutsche Bank John Cryan. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
ECB počas finančnej a dlhovej krízy urobila veľa pre stabilizáciu Európy. "Medzičasom však už menová politika ide proti stanoveným cieľom, ako sú podpora ekonomiky a zvýšenie bezpečnosti európskeho bankového systému," uviedol Cryan vo svojom príspevku pre Handelsblatt.
"Firmy z dôvodu pretrvávajúcej neistoty odkladajú investície a už nežiadajú o úvery," uviedol Cryan. Podpora slabého úverovania v eurozóne je pritom jedným z hlavných cieľov, ktoré chce ECB dosiahnuť masívnym nalievaním peňazí do ekonomiky prostredníctvom programov nákupu cenných papierov. Šéf ECB Mario Draghi v poslednom čase už viackrát poukázal na prvé pokroky vo vývoji úverovania.
Cryan už viackrát poukázal na to, že úroková marža je dôležitým zdrojom výnosov pre finančné inštitúty. Tá však v eurozóne od roku 2009 padla o 7 %. Cryan tiež kritizoval negatívne úroky na vklady, čím je podľa neho trestaná bezpečnosť a vyzval Draghiho, aby ECB ukončila politiku negatívnych sadzieb.
Podľa šéfa Deutsche Bank je absurdné, že ECB požaduje vyššie kapitálové rezervy, a potom na tieto rezervy uvalí úrok. Netrpia tým len banky, ale aj sporitelia a ich dôchodkové sporenie.
Pred negatívnymi dôsledkami dlhého obdobia extrémne nízkych úrokových sadzieb na finančný sektor varoval aj ekonomický poradca nemeckej vlády Volker Wieland. Podľa neho centrálne banky počas finančnej krízy a európskej dlhovej krízy oprávnene znížili úrokové sadzby a prijali aj ďalšie opatrenia na uvoľnenie menovej politiky.
"V súčasnosti však Fed a ECB už príliš dlho zotrvávajú pri politike nízkych úrokových sadzieb a ECB navyše masívne viac rozširuje nákup dlhopisov," uviedol Wieland pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Zvyšujú sa riziká pre finančný sektor, predovšetkým v bankovom sektore klesá ziskovosť a narastajú rizikové investície."