MNÍCHOV. Dôvera nemeckých podnikateľov v ekonomiku v auguste nečakane klesla, a to na najnižšiu úroveň za šesť mesiacov. To signalizuje, že nemecké firmy majú stále obavy z dôsledkov brexitu a jeho vplyvu na ich dopyt. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.
Podľa najnovšieho prieskumu mníchovského inštitútu pre výskum hospodárstva (Ifo) sa index podnikateľskej dôvery v Nemecku v auguste znížil na 106,2 bodu zo 108,3 bodu v júli. To je jeho najnižšia hodnota od februára tohto roka.
Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg pritom odhadovali, že hodnota indexu v auguste vzrastie na 108,5 bodu po júlovom znížení na 108,3 bodu v reakcii na výsledky britského referenda o členstve v EÚ.
Firmy sú pesimistickejšie aj pri hodnotení aktuálnej situácie a budúceho vývoja. Svedčí o tom prekvapujúci pokles čiastkového indexu súčasných podmienok na 112,8 bodu zo 114,8 bodu v júli, zatiaľ čo analytici predpovedali jeho zvýšenie na 114,9 bodu.
Aj index očakávaní v auguste klesol na 100,1 bodu zo 102,1 bodu. Tento výsledok tiež sklamal expertov, ktorí odhadovali, že mierne stúpne na 102,4 bodu.
Nemecký výrobný sektor v auguste spomalil a výkon sektora služieb bol najslabší za 15 mesiacov. Najväčšia európska ekonomika v 2. kvartáli vzrástla o 0,4 percenta, pričom na jej raste sa podieľali zahraničný obchod, výdavky domácností aj vládne výdavky.