BRATISLAVA. Na ministra práce Jána Richtera sa spustila vlna kritiky. Od budúceho roka chce zvýšiť príspevok na opatrovanie o 27 eur.
Ľudia, ktorí sa 24 hodín starajú o svojich ťažko postihnutých príbuzných a dlhé roky bojovali za to, aby sa im príspevok zvýšil, to považujú za výsmech.
Dnes dostáva opatrovateľ, ktorý sa stará o jedného človeka, 220,514 eura mesačne. Od januára by mal dostať 247,612 eura.

Opatrovateľom sa nepáči, že je to stále menej ako minimálna mzda 405 eur, hoci starostlivosť o chorého príbuzného sa podľa nich práci vyrovná.
K novele, ktorá zvýšený príspevok zavádza, sa v súčasnosti skončilo pripomienkové konanie. Prišlo k nej 245 pripomienok, z toho vyše polovicu poslala verejnosť.
Na ministra sa obrátili úplne obyčajní ľudia a napísali mu, ako to v ich domácnostiach vyzerá. Čo odkazujú ministrovi predtým, ako schváli spornú novelu? Vybrali sme niekoľko pripomienok k zákonu.
Miriam Šefranková
Nemôžem veľa písať, nakoľko sa starám o dcérku s autizmom, čo si vyžaduje nepretržitú celodennú starostlivosť. Mám za to, že si právom zaslúžime aspoň čiastku minimálnej mzdy.
Predpokladám, že navrhovateľ nemá postihnuté dieťatko, ináč by ten zákon vyzeral podstatne inak. Odporúčala by som mu u nás stráviť aspoň jeden deň, možno by stačila aj hodinka a verím, že by to významne upravil. Sú to krásne deti a čo je podstatné, aj snaživé, len im treba pomôcť. Som matka štyroch detí, pracujem 20 rokov, počas ktorých som ani raz nebola PN, všetko riešim cez dovolenku a teraz, keď sa musím starať o dcérku, štát sa mi otočí chrbtom.
Vlastne sa o ňu nemusím starať, bolo by pohodlnejšie umiestniť ju v ústave (verte mi, je to náročné) a to by bola pre štát oveľa vyššia finančná záťaž. Takto štát vlastne odbremeňujeme.
Nežiadame žiadne výnimočné výhody, len dôstojne prežívať, aby som mohla kúpiť dcérke, ktorá má okrem autizmu aj celiakiu, stravu, ktorá je finančne náročná.