BRATISLAVA. Záujem výrobcov malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) o registráciu do projektu Zelená domácnostiam, vďaka ktorému môžu slovenské domácnosti získať od štátu podporu na ich kúpu a inštaláciu, sa znížil.
Domácnosti si však v treťom kole poskytovania poukážok, ktoré plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásiť v utorok 6. septembra, môžu vybrať z dostatočného množstva malých OZE. Najviac zaregistrovaných je tepelných čerpadiel.
Výber majú obrovský
Podľa aktuálnych údajov, ktoré zverejnila energetická agentúra, si v treťom kole budú môcť domácnosti vybrať z 1 030 druhov tepelných čerpadiel. Zaregistrovaných je taktiež viac ako 810 druhov fotovoltických panelov.
Domácnosti si budú môcť taktiež vybrať z vyše 560 zaregistrovaných kotlov na biomasu a z viac ako 310 slnečných kolektorov.
V budúcnosti by po prijatí príslušnej legislatívy mohla byť podporená aj kúpa a inštalácia veternej turbíny. V súčasnosti je zaregistrovaný jediný výrobca veternej turbíny s výkonom 3,45 kilowattov, a to čínska spoločnosť Qingdao Greef New Energy Equipment.
SIEA zaznamenala aj spomalenie registrácie zhotoviteľov oprávnených inštalovať domácnostiam malé elektrárničky či teplárničky. Kým v prvom polroku ich bolo zhruba 800, v súčasnosti je ich niečo vyše 822.
Zoznam zhotoviteľov, ako aj zariadení bude agentúra priebežne aktualizovať počas celého obdobia poskytovania štátnej podpory. Výrobcovia zariadení a zhotovitelia tak majú stále možnosť zapojiť sa do projektu Zelená domácnostiam.
Do prvých kôl sa hrnuli viac
Počas prvých dvoch kôl mali domácnosti záujem najmä o slnečné kolektory (1 788 vydaných poukážok). Nasledovali fotovoltické panely (1 703), tepelné čerpadlá (847) a kotle na biomasu (331).
Celkovo agentúra v prvom a druhom kole vydala 4 699 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Takmer tisíc poukážok však zostalo nevyužitých. Príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel či kotlov na biomasu pokrýva v priemere 30 a maximálne 50 percent z celkových oprávnených výdavkov na systém.
Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu.
Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.