BRATISLAVA. Nákup školských potrieb môže byť poriadny zásah do rodinných financií. Azda najviac peňazí stojí výbava pre prváka. Postupom rokov sa náklady znižujú. Väčšie výdavky majú potom rodičia zase až pri stredoškolákovi.
Koľko stojí prvák?
Zoznam, čo presne bude dieťa potrebovať, dostane väčšina rodičov v prvý deň na stretnutí s učiteľkou. V závislosti od školy či učiteľa sa môžu trochu líšiť.
Najdrahšou položkou na zozname je školská taška. V priemere sa jej cena pohybuje od 30 do 60 eur. V akcii nájdete tašku aj za desať eur, školy aj odborníci však radia investovať do kvalitnejšej tašky.
Okrem toho bude dieťa potrebovať peračník, do ktorého bez problémov poukladá farbičky, dve až tri ceruzky, gumu, strúhadlo a perá. Ceny prázdneho alebo plného peračníka sa pohybujú od približne 5 do 20 eur. Rodičia ľavákov by mali vyberať špecializované pomôcky pre ľavákov - ceny sú približne také isté, ako u pomôcok pre pravákov.
Prváci taktiež potrebujú napríklad dosky na zošity či prezuvky. Malo by ísť o pevnú obuv. "Prezuvky s pevnou pätou, nie gumené vsuvky ani šľapky," píše napríklad na svojej webovej stránke Základná škola na Komenského ulici v Poprade.
Deti ďalej potrebujú lepidlo, vodové farby, štetce, nádobku na vodu. Ušetriť rodičia môžu aspoň v prvých mesiacoch na oblečení na telesnú výchovu, ak sa rozhodnú, že zatiaľ deťom nový úbor kupovať nebudú. Zainvestovať však budú musieť rozhodne do nových tenisiek alebo cvičiek, takzvaných jarmiliek.
Ušetriť v prvých mesiacoch tiež môžu za zošity. Niekedy ich pre žiakov objednáva škola a rodičia tak za ne zaplatia menej. Niektoré mestá či obce poskytujú rodičom dokonca príspevok napríklad na kúpu školskej tašky.
Celá výbavy pre prváka môže orientačne vyjsť od 60 do 150 eur. Suma môže byť však aj vyššia, záleží len od vás, koľko do dieťaťa chcete investovať.
Na druhom stupni je to lacnejšie
Náklady na dieťa na druhom stupni sú výrazne nižšie, pretože množstvo vecí ostane ešte z minulých rokov.
Niektorí rodičia však musia zainvestovať napríklad do pracovného plášťa, ktorý je potrebný na technické predmety. Niektoré školy majú ešte staré plášte spred roku 1989, iné vyžadujú od rodičov nové plášte alebo aspoň niečo obdobné.
Okrem toho budú deti potrebovať napríklad pracovné zošity. Používajú sa pri výučbe cudzích jazykov. Ich ceny sa pohybujú približne od troch eur a líšia sa od jazyka ako aj druhu učebnice.
Vyžadovať pracovný zošit môžu aj učitelia iných predmetov, a to preto, že súčasné knihy považujú mnohí učitelia za nedostatočné. U deviatakov mnohí vyučujúci vyžadujú aj knihy na Testovanie.
Okrem toho budete zrejme potrebovať ďalšie zošity a výkresy. Rátajte aj s novým batohom, tie pre staršie deti sú však zvyčajne už lacnejšie.
Celá výbava môže orientačne vyjsť na 18 až 30 eur. Ak budete potrebovať viac pracovných zošitov či Testovanie pre deviatakov, môžu byť náklady vyššie. V prípade, že vaše dieťa v deviatom ročníku potrebuje kvôli strednej škole aj doučovanie, môžu sa náklady pohybovať v stovkách eur. Ceny za jednu hodiny doučovania sa pohybujú od 5 do 20 eur.
Náklady na stredoškoláka sa líšia
Náklady rodičov pri stredoškolákoch sú veľmi rôzne v závislosti od toho, na akú školu dieťa chodí. Napríklad na technických smeroch, potrebujú školáci plášte či iné technické pomôcky ako rysovacie perá, zatiaľ čo väčšina gymnazistov sa bez nich zaobíde. Rodičia gymnazistov zase viac investujú do kníh.
Rozdiely v nákladoch sú aj podľa toho, či dieťa do školy cestuje, prípadne či býva na internáte.