WASHINGTON. Americká technologická spoločnosť Apple v súvislosti s repatriáciou ziskov zo zahraničia vyčlenila "niekoľko miliárd dolárov" na uhradenie daňových povinností v USA.
Povedal to vo štvrtok generálny riaditeľ firmy Apple Tim Cook v rozhovore pre írsku televíznu stanicu RTE. Konštatoval, že časť ziskov z roku 2014 by sa mala do USA previesť budúci rok.
Platia primerane?
Cook však sumu, ktorá sa bude repatriovať, nespresnil. Vyjadril sa tak po tom, ako Európska únia v utorok rozhodla, že Apple musí Írsku spätne doplatiť dane v sume 14,5 mld. USD (16,1 mld. eur) a miliardové úroky.
Rozhodnutie EÚ je súčasťou prebiehajúceho boja o to, či najväčšie americké globálne korporácie platia vo svete primerané dane. Apple sa plánuje odvolať proti opatreniu Európskej únie, ktoré Cook charakterizoval ako neobjektívne.
Šéf firmy Apple pre írsku televíziu povedal, že závery EÚ sú "šialené" a vyhlásil, že írske úrady neposkytujú firme nijaké špeciálne zaobchádzanie.
Téma zaujíma i Kongres
Americký minister financií Jacob Lew v stredu rozhodnutie EÚ kritizoval. Zároveň ale skonštatoval , že krok Bruselu pravdepodobne podnieti americký Kongres k tomu, aby riešil zastavenú reformu americkej korporátnej daňovej štruktúry.

Lew povedal, že "existuje silnejúci nadstranícky konsenzus v tom, ako konať v otázke daňovej reformy takým spôsobom, ktorý nám umožní mať dosah na zahraničné zisky".
Firmy so sídlom v USA platia zo svojich globálnych ziskov korporátnu daň vo výške 35 percent.
Dostávajú však úľavy za dane zaplatené v zahraničí a neplatia daň v USA pred repatriáciou ziskov. Z tohto dôvodu americké firmy podľa odhadov držia v cudzine zhruba 2 bil. USD (2,23 bil. eur) nezdanených zahraničných ziskov.