BRATISLAVA. Zamestnanci budú od svojho zamestnávateľa dostávať čoskoro viac na obedy. Cena najnižších gastrolístkov by totiž čoskoro mohla stúpnuť - zo súčasných 3,15 eura na 3,38 eura.
Od kedy by zamestnanci mohli mať nárok na vyššie gastráče v súčasnosti nie je známe. Ako informuje tlačový odbor ministerstva práce, návrh najskôr musí prejsť legislatívnym procesom.
Zvyšujú sa ceny
Firma zamestnancovi prepláca minimálne 55-percent z ceny gastrolístka. Ostatok platí zamestnanec zo svojho platu. Niektoré firmy prispievajú zamestnancovi na gastrolístok vyššou sumou a sú aj také, ktoré ho zaplatia celý.
Dôvodom zvyšovanie minimálnej sumy gastrolístka je zvyšovanie priemerných cien potravín a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní . „Vo výške stravného sa musí zohľadniť výraznejšie zvýšenie cien jedál v stravovacích zariadeniach,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška pre Nový čas, ktorý na zvýšenie upozornil.
Rezort práce ďalej upozorňuje, že si netreba mýliť ceny potravín, od ktorých sa odvíja inflácia a ceny potravín v reštauračnom stravovaní.
Odhaduje sa, že v súčasnosti stravovacie poukážky na Slovensku využíva okolo 750 tisíc ľudí.
Systém gastráčov funguje aj v zahraničí. Podľa posledných dostupných údajov by ich malo využívať 17 európskych štátov. Celkovo systém stravovacích poukážok vo svete využíva 40 krajín.
Okrem ceny gastrolístkov sa zvyšuje aj suma stravného, na ktoré má zamestnanec nárok na služobnej ceste. V súčasnosti je suma stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín 4,2 eura. Po novom by mala byť vyššia o 30 centov.
Ceny stravného ako aj gastrolístkov sa naposledy upravovali v novembri 2014.

Kartelová dohoda
V máji sa vo veľkom na Slovensku diskutovalo o budúcnosti gastrolístkov. Opoziční poslanci ich najskôr navrhovali zrušiť, neskôr chceli presadiť, aby si ľudia mohli odmietnuť a dostať namiesto nich od zamestnávateľa peniaze. Ešte v máji boli zrušeniu naklonené aj strany vládnej koalície. Súhlasil s tým Most-Híd, Sieť a hlasy za boli aj v Smere. SNS chcela o tom diskutovať.
"Nie je to téma dňa," povedal v stredu pre denník SME predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Dodáva, že v zrušiť gastrolístky by problém nebol, musí sa však na tom zhodnúť celé koalícia.
Zrušenie gastráčov vláde ešte začiatkom roka odporúčal aj Protimonopolný úrad. Táto iniciatíva protimonopolného úradu prišla po tom, čo úrad behom roka skontroloval približne 300 tendrov na poskytovanie stravných lístkov súkromným a verejným zamestnávateľom a našiel dva druhy kartelových dohôd medzi gastrofirmami.
Ministerstvo práce sa však rozhodlo, že gastráče ponechá a stanovisko nemení ani v súčasnosti.
Argumentom za ponechanie podľa rezortu je, že bez gastrolístkov by ľudia nejedli teplý obed. Kritici zas ehovoria, že jediný komu tento systém vyhovuje, sú samotné firmy vydávajúce gastrolístky.