BRATISLAVA. Každý prvý piatok v mesiaci vychádza štatistika o tom, ako sa v Spojených štátoch amerických zmenil počet pracovných miest. Jej oficiálny názov znie „non-farm payrolls“ a je to najdôležitejší ekonomický údaj z amerického trhu práce.
Prečo obchodníkov a ekonómov na celom svete zaujíma, koľko Američanov pracuje?
Analytik Trim Broker Peter Greguš vysvetľuje, že zmeny v amerických pracovných miestach sú dôležité najmä kvôli tomu, že na ne zvykne reagovať Americká centrálna banka (Fed), ktorej rozhodnutia majú výrazný vplyv na svetové trhy.
Non-farm payrolls
Štatistika reprezentuje celkový počet platených amerických zamestnancov, ktorí sa podieľajú asi na osemdesiatich percentách celkového HDP krajiny. „Non-farm payrolls“ zvyšných dvadsať percent trhu práce nemonitoruje, pretože ide o vládnych zamestnancov, poľnohospodárov, zamestnancov neziskových organizácii a domácností.
Fed má zo zákona dva ciele. Prvým je cenová stabilita a druhým je plná zamestnanosť.
A práve „non-farm payrolls“ povie priamo banke i trhu, koľko pracovných miest sa vytvorilo.
„Non-farm payrolls“ sú tak ukazovateľom pre rozhodovanie Americkej centrálnej banky o ďalšom naložení so svojou úrokovou sadzbou.
Keď sa prvý piatok v mesiaci tieto čísla zverejnia, trh dostane v predstihu dôležitú informáciu, podľa ktorej môže špekulovať o ďalších krokoch FEDu.
„Reakcia trhu na tieto čísla môže predznamenať zmeny úrokových sadzieb ešte pred tým, než k tomu v skutočnosti dôjde,“ ozrejmil Greguš.