Brusel 8. januára (TASR) - Odškodné do výšky až 1500 eúr budú musieť platiť cestujúcim letecké spoločnosti v Európe, ak ich nevpustia na palubu lietadla kvôli nadmernému počtu prijatých rezervácií. V prípade dlhých meškaní budú mať zasa cestujúci právo žiadať vrátenie cestovného.
Tak znie návrh novej smernice Európskej komisie, ktorá by mala zlepšiť postavenie cestujúcich v leteckej doprave, zaručiť im lepšie práva a obnoviť ich dôveru v tento druh dopravy. Ročne totiž na území EÚ postihne veľké meškanie, zrušenie letu alebo nevpustenie na palubu kvôli "prebookovaniu" asi 250.000 ľudí.
"Príliš veľa Európanov zažíva na letiskách nepríjemné prekvapenie. Chceme pasažieroch chrániť pred rušením letov, za ktoré sú zodpovední operátori. Posilnenie práv pomôže obnoviť dôveru ľudí v leteckú dopravu," komentovala predložený návrh komisárka EÚ pre dopravu Loyola de Palacio.
V prípade, že cestujúci nie je vpustený na palubu lietadla kvôli tomu, že spoločnosť prijala príliš veľké množstvo rezervácií, čo je bežná prax, bude môcť podľa novej smernice žiadať odškodné 750 eúr pri letoch do 3500 kilometrov a až 1500 eúr pri linkách nad 3500 kilometrov. Podľa terajších predpisov sú tieto sumy 150, resp. 300 eúr.
Pasažier bude mať tiež právo vybrať si medzi náhradnou linkou a vrátením ceny za letenku a počas čakania mu letecká spoločnosť musí zabezpečiť jedlo, občerstvenie, prípadne hotel. Rovnaké práva dáva návrh smernice ľuďom aj v prípade zrušenia letov.
Letecká spoločnosť bude mať okrem toho povinnosť pokúsiť sa v oboch prípadoch nájsť dobrovoľníkov, ktorí sa vzdajú svojej rezervácie v prospech iných cestujúcich.
Proti návrhu EK sa okamžite ozvali predstavitelia leteckého priemyslu. Asociácia európskych leteckých spoločností (AEA) považuje výšku odškodného (750, resp. 1500 eúr) za trest a plán komisie označila za nespravodlivý.
Návrh Európskej komisie, ktorý sa okrem pravidelných liniek týka aj charterových letov, musia schváliť členské štáty EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh