BRATISLAVA. Okrem drahých kovov, poštových známok či starožitností láka investorov aj obyčajné víno. Dokáže poslúžiť ako netradičná, ale zato efektívna investícia, ktorá dokáže peniaze aj niekoľkonásobne zhodnotiť.
Ale to len v prípade, ak je investor skúsený a vie, do ktorého vína sa oplatí vraziť peniaze. Český web idnes.cz prináša niekoľko rád, ako si vybrať správne víno a minimalizovať stratu.
Francúzske či slovenské?
Napríklad v západnej Európe má nákup investičných vín presné pravidlá, nakoľko tu má omnoho dlhšiu tradíciu.
Medzi vína, ktoré sú vhodné na investovanie, patria francúzske, predovšetkým červené, pochádzajúce napríklad z Bordeaux. Zrieť môžu až 30 rokov a po tomto čase sa stávajú vyhľadávanou raritou.
Na investovanie sú vhodné vína aj povedzme zo Španielska, Portugalska či Talianska. Vždy treba nakupovať len vína z overených vinárstiev, nie lacné napodobeniny.
Niektorí investori kupujú ešte nefľaškované víno, jeho cena je tým pádom nižšia. Rásť začne až vtedy, keď sa víno stočí do fľašiek a uvedie sa na trh.
Investovať sa dá aj do domácich vín, ale určite netreba podceniť výber. Ideálne vína sú také, ktoré sa hodia na dlhodobejšiu archiváciu. Víno by malo pochádzať z osvedčených viníc a malo by obsahovať dostatok trieslovín.
Kto nemá pivnicu, môže si prenajať box
Mimoriadne dôležité je aj samotné uskladnenie vína. „Víno by malo byť uložené v tme pri teplote medzi 10 a 12 stupňami. Miesto by malo mať stabilnú vlhkosť,“ vysvetľuje Jiří Blafka, someliér a riaditeľ Táborského festivalu vína.
Investori, ktorí na skladovanie nemajú dostatočné podmienky, môžu využiť aj prenájom boxov v špecializovaných vinotékach.
Na čo by investori nemali zabúdať, je aj to, komu napokon svoje víno predajú. Môže to byť hotel či luxusná reštaurácia, no ak by sa víno včas nepredalo, jeho hodnota po čase klesne.
„Bežné ročné zhodnotenie vína sa pohybuje okolo 13 percent. V niektorých prípadoch však môže jeho hodnota narásť aj na 400 percent,“ dodáva Filip Jantač z Global Wines.