BRATISLAVA. Čínska energetická skupina CEFC (China Energy Company Limited) posilňuje svoj vplyv na Slovensku. V pondelok oficiálne požiadala Národnú banku Slovenska o kúpu 50-percentného podielu spoločnosti J&T Finance Group. V súčasnosti v spoločnosti vlastní 10 percent. Informáciu priniesol ako prvý týždenník Trend.
O záujme o polovicu firmy informovala čínska spoločnosť približne už pred pol rokom. Až teraz však podala žiadosť. Pre definitívnu platnosť obchodu potrebujú Číňania ale súhlasy viacerých kontrolných orgánov ako NBS či Európskej centrálnej banky.
Schvaľovanie je potrebné, pretože kúpou J&T Finance Group sa Číňania dostanú k podielom vo viacerých lokálnych bankách.

J&T Finance Group vlastní napríklad viac ako 99-percentný podiel v Poštovej banke, ktorá je piatou najväčšou bankou na Slovensku. Okrem toho patrí skupine aj J&T Banka orientovaná na privátne a investičné bankovníctvo.
Na schválenie môžu Číňania čakať ale aj niekoľko mesiacov. „Celý proces musí byť ukončený do 12 mesiacov od doručenia úplnej žiadosti,“ povedala hovorkyňa NBS Martina Solčányiová. Proces môže trvať dlho aj preto, že taký veľký vstup čínskeho kapitálu do bankového systému eurozóny bol doteraz ojedinelý. Platia tam prísnejšie pravidlá.
CEFC je v súčasnosti považovaná za firmu s podivným pozadím. Podľa viacerých zverejnených článkov v médiách nie je zrejmé, kto za CEFC stojí a odkiaľ má peniaze na investície. Podľa odborníkov je prepojená na čínsku vládu, ako aj na čínsku armádu. Český minister priemyslu a obchodu Ján Mládek potvrdil, že CEFC vedie bývalý dôstojník čínskej armády.

Popri spomínanom bankovom holdingu existuje a podniká aj investičná skupina J&T Private Equity Group, ktorej sa akcionárske zmeny netýkajú a vlastnia ju Jozef Tkáč, Patrik Tkáč, Ivan Jakabovič či Igor Rattaj.
J&T Private Equity Group združuje investície J&T v energetike (EPH), priemysle (napríklad výrobca autobusov SOR), hotelierstve a lyžiarskych strediskách (BHP, TMR) či médiách, kde financuje JOJ Media House.