BRATISLAVA. Namiesto predaja hrncov a panvíc sa podvodníci uchyľujú k čoraz modernejším metódam, ako osloviť dôchodcov a vytiahnuť od nich peniaze. V poslednom čase začali viac využívať internet a sociálne siete, na ktorých vyhľadávajú svoje obete.
Hoci dôchodcovia stále počúvajú, že by sa nemali dávať do reči s cudzími ľuďmi a už vôbec im posielať peniaze, stále sa nájdu takí, ktorí podvodníkom podľahnú.

Vyhovoril sa na vládu
Na svoju dôverčivosť doplatila napríklad 63-ročná Košičanka Eva, ktorá sa pred niekoľkými rokmi naučila používať skype.
„Napísal mi pán, ktorý vyzeral veľmi seriózne. Hovoril po slovensky, ale písal, že žije v Amerike. Spomínal mi svoju rodinu, syna, prácu, začali sme si volať,“ hovorí Eva, ktorá vtedy ešte nemala žiadne podozrenie.
O niekoľko dní jej muž zavolal a začal si pýtať peniaze. „Vravel, že má zablokovaný účet a potrebuje poslať synovi do školy 150 eur. Videla som ho na monitore, ukazoval mi svoju kanceláriu aj s ďalšími ľuďmi, aby som mu verila, že mi peniaze vráti. Vyzeral úplne normálne.“
Muža jej prišlo ľúto a peniaze mu poslala. O pár dní jej povedal, že potrebuje ďalších 300 eur, potom 700 eur a že mu je to celé nepríjemné, ale nemá ich odkiaľ zobrať.
„No a potom prišli výhovorky. Neozýval sa, nepísal, neskôr sme sa dohodli, že mu zavolám a dohodneme sa, čo s peniazmi. Keď som to urobila, povedal, že naša vláda zablokovala bankové účty, ale že peniaze sú na ceste, nemám sa báť.“