Peter Pellegrini, trojka na kandidátke Smeru, bývalý predseda parlamentu a súčasný podpredseda vlády pre investície a informatizáciu prešiel vašou akadémiou pre mladých sociálnych demokratov. Ako sa v súčasnosti pozeráte na jeho pôsobenie v politike?
„Nerada by som hodnotila politikov. A zo sebazáchovných dôvodov sa veľmi ani nezaoberám domácou politikou.“
Predsa len, ako na vás pôsobí v súčasnosti politika strany Smer, jej šéf Robert Fico vzišiel zo strany SDĽ, v ktore ste dlhé roky pôsobili?
„Nemyslím si, že Smer spĺňa všetky kritériá, ktoré ja kladiem na sociálnu demokraciu.“
To znamená?
„Sociálna demokracia je strana stredoľavého spektra, nie je to typická ľavicová strana ako Die Linke v Nemecku (Ľavica, pozn. red. Ide o najsilnejšiu opozičnú stranu v Nemecku). Moderná sociálnodemokratická strana je otvorenejšia k otázkam, o ktorých sa dnes diskutuje. Napríklad k otázke migrantov. Chápem niektoré praktické aspekty koalície a Smeru voči migrantom, ale z ľudskoprávneho hľadiska a z hľadiska súčasnej legislatívy, ktorá hovorí o poskytovaní azylu, mám iný názor.“
Ako by teda mala vyzerať politika sociálnodemokratickej strany?
„Mala by sa snažiť riešiť príčiny, ktoré vedú k imigrácii, ale byť i otvorenejšia k migrantom. S protimoslimskou rétorikou nemôžem súhlasiť. Som proti islamistom a džihádistom, ale nemôžeme sa kolektívne stavať proti moslimom. To je neprijateľné.“
Mali by sme prijímať migrantov?
„Ak by bol záujem hľadať tu azyl, bola by som za väčšie otvorenie sa.“
Čo okrem otázky migrácie vidíte v strane Smer ako problém?
„Vždy som presadzovala väčší podiel štátu pri riešení otázok, ako sú sociálna starostlivosť, zdravie, vzdelanie. Vyžaduje si to viac zdrojov vo verejných rozpočtoch a ich efektívnejšie vynakladanie. Smer je dnes v koalícii, kde môže ťažko niektoré veci presadiť, ale mal štyri roky, keď mohol byť razantnejší. V kľúčových sektoroch - vzdelaní a zdravotníctve - stále pokrivkávame.
Mám viaceré výhrady nielen k tomu, ako pôsobil Smer v rokoch 2006 až 2010, ale čiastočne i v posledných rokoch. Napríklad povinnosť odpracovať si dávky v hmotnej núdzi nie je sociálnodemokratické riešenie.“

V súčasnosti sa ku kritike pridávajú aj samotní členovia strany ako Monika Flašíková-Beňová či Boris Zala. Ako vidíte budúcnosť Smeru?
„V jednom mal asi Robert Fico pravdu. Flašíková či Zala sú v inom prostredí, ktorý definuje sociálnu demokraciu iným spôsobom, ako je to v hlavách šéfov Smeru. Ako bude vyzerať budúcnosť strany, je dnes ťažko povedať.