Ceny potravín v januári stúpli a politici sa počudovali, akoby o tom, že sa to stane, nikdy nepočuli. Opozícia a koalícia sú zajedno, ceny sú zničujúce. Menej hysterickí občania si myslia, že zničujúce ceny vyzerajú inak, ale keďže sú vo väčšine, hovoria za nich krikľúni.
Politici interpretujú príčiny rôzne. „Výrazný nárast cien je spôsobený predovšetkým zdražovaním na svetovom trhu. Ale máme isté možnosti, ako môžme na tento vývoj reagovať," hovorí koalícia. Opozícia považuje za dôvod zdražovania tzv. „vládny baíček“, z neho najmä vyššiu daň z pridanej hodnoty. Potvrdením má byť skutočnosť, že ceny potravín vzrástli o zhruba šesť percent a daň o jedno percento. Cena pšenice stúpla o viac ako sedemdesiat percent. A je to!
Vláda vyhlásila verejnú súťaž na spracovanie 45999 ton obilia. Múku a bezvaječné cestoviny budú zadarmo distribuovať tým, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi. “Naše rozhodnutie je len v tom, že nedovolíme, aby túto hodnotu asi za 10 miliónov eur použila iná krajina únie. Francúzsko z programu berie 491-tisíc ton obilia,“ povedal v rozhovore pre denník Sme minister Zsolt Simon. Poodhalil tak pôvod nápadu. Opozícia reagovala smelo a položila rečnícku otázku: „...dopadli sme tak, že vláda ide reagovať na zdražovanie potravín distribúciou múky a cestovín. A čo my sme nejaká stredoafrická republika?“ Čaro kalendára spôsobilo, že sa ukázalo nechcené. Minister Simom povedal: „Vláda Roberta Fica v januári 2010 požiadala, že Slovensko sa chce zapojiť do programu únie. Je v ňom 500 miliónov eur na tento rok. Do systému sa zapojilo dvadsať štátov - rozvojových, ako sú podľa Fica Francúzsko, Taliansko alebo Luxembursko. Môžem rozhodnúť len o tom, či 45 tisíc ton použijem pre nás, alebo pustím pre rozvojové Francúzsko, Luxembursko alebo Bulharsko. Základné parametre nastavila Ficova vláda. “
Ak je to tak, potom sa presúva aj ťažisko problému. Už ním nie sú ceny potravín, ale otázka, na čo všetko dokáže Európska únia „použiť“ peniaze.