Netvrdím, že Macy´s je takou dominantou New Yorku, ako povedzme Empire State Building, ale takmer každý turista ho navštívi. Najväčší obchodný dom na svete, zaberajúci celý obytný blok, je pre nich magnetom. Newyorčania doň so zvýšeným záujmom zamieria dvakrát ročne. V zime, aby navštívili Macy´s Santaland a na jar keď sa koná kvetinová show. Tohtoročná sa nesie v znamení brazílskych kvetov a rytmov. Hoci v New Yorku sa Macy's Flower Show koná už od roku 1953, (s prestávkami v rokoch 1966 až 1973) aktuálnej patrí jedno prvenstvo. Hlavná časť výstavy sa nesústreďuje priamo v obchodnom dome, ale v špeciálnom stane pred ním.
Hneď pri vchode návštevníkov víta trojmetrový tukan zostrojený z 25-tisíc farebných kvetov a nespočetného množstva magnóliových listov. Výstava rozdelená do šiestich menších záhrad, reprezentujúcich jednotlivé brazílske oblasti, miestami svojou nápaditosťou vyráža dych. Rastliny, ktoré na Slovensku dostať iba v kvetinárstvach, dýchajú exotikou. Kvetinový luster, maličké vodopády, fontány, opica „vymodelovaná“ z rastlín a desiatky aranžmánov je lepšie raz na vlastné oči vidieť, ako o nich stokrát počuť. Povestné a opäť famózne výklady obchodného domu hrajú tisíckami exotických farieb. Orchidey, strelície, brazílske kaktusy a kvety s názvami, ktoré by som musela hľadať v botanických príručkách sú newyorskou predzvesťou jari. Predsa ma však tak trochu chytá nostalgia za predchádzajúcimi ročníkmi. Vtedy kvety kraľovali prízemiu obchodného domu. Šperky, hodinky, kabelky a kozmetika, ktoré tu predávajú, sa v ich tieni tak trochu strácali, no malo to takú „macysovskú “ atmosféru. Sprievodné podujatia -´módne prehliadky, ukážky z broadwayských show, demonštrácie kulinárskeho majstrovstva, súťaže a workshopy zostali i dnes. Okrem New Yorku sa Macy's Flower Show koná ešte v Chicagu, Philadelphii, Minneapolise a San Franciscu, kde pred 65 rokmi história kvetinových show odštartovala.
Zakladateľom dnešnej siete 842 obchodných domov (798 z nich nesie meno Macy´s zvyšok sú obchody a outlety Bloomingdale ), bol Rowland Hussey Macy, starší. Svoj prvý obchod v New Yorku otvoril v roku 1858. Aj dnešné logo obchodného domu – päťcípa červená hviezda sa viaže k jeho prvému majiteľovi. Má pôvod v tetovaní, ktoré bývalému rybárovi pripomínalo chvíle strávené na mori. Obchod zameraný hlavne na textil a konfekciu sa rozrastal, získaval nové priestory a v roku 1877, keď R. H. Macy zomrel, zaberal jedenásť budov.
Na dnešnú adresu sa obchodný dom presťahoval v roku 1902 už pod vedením nových majiteľov bratov Isidora a Nathana Strausových. (Obaja pôvodne riadili oddelenie skla a porcelánu v obchodnom dome vo vlastníctve rodiny Macy.) Ako sa ukázalo bol to prezieravý krok. Dnes najväčší obchodný dom na svete zaberá úctyhodný priestor celého obytného bloku v centre Manhattanu. Zaujímavosťou je, že drevené eskalátory na vyšších podlažiach fungujú v obchodnom dome už od jeho založenia. Verejnosti prístupných osem poschodí, skrýva nielen nespočetné množstvo nákupných možností všetkých cenových kategórií, ale i občerstvenia a sezónneho rozptýlenia. Santaland, kde môžete od novembra do januára zažiť atmosféru rovnomenného kráľovstva, pošepkať svoje prianie do ucha Santa Clausovi, stretnúť jeho manželku i ťažko pracujúcich elfov, je vrcholom rozprávkovej obrazotvornosti naživo. I preto sú záujemcovia o toto divadlo ochotní čakať na vstup do Santalandu aj niekoľko hodín. Povestný je i sprievod usporadúvaný Macy´s na Deň Vďakyvzdania.
Už v svojich začiatkoch bol obchodný dom zakladateľom viacerých tradícií. Záujemcom ponúkal vlastné konfekčné výrobky zhotovené spriaznenými výrobcami (dnes je pre Macy´s charakteristických osemnásť vlastných značiek, s označením "Only at Macy's" a tvoriacich zhruba patinu predaja). Veľmi skoro prišiel na trh s garanciou vrátenia peňazí, ktorá je absolútne samozrejmá i dnes. Naopak, až do roku 1950 ste v Macy´s mohli nakupovať iba v hotovosti.
Macy´s sa stal pojmom a miesto sa mu neraz ušlo i v kinematografii. Roztomilý vianočný film Miracle on 34th Street si vo viacerých remakoch získal srdcia veľkých i malých divákov. Príbeh spolumajiteľa Macy´s Isidora Strausa, ktorý pri potopení Titanicu odmietol nastúpiť do záchranného člna, kým boli na palube mladší muži než on a jeho manželky, ktorá ho neopustila, bol spracovaný vo filme i muzikáli A Night to Remember. Ak si spomeniete na chronický známy vianočný duet Mariah Carey a Justina Biebera - All I Want For Christmas Is You - tak obaja sa vykrúcajú a spievajú na práve pozadí vianočnej výzdoby v Macy´s. Mimochodom, veľmi peknej a v duchu „macysovských“ tradícii - červenej. No Mariah a Justin sa nečervenajú. Hoci by aj mohli.