Hotely a ubytovacie zariadenia v krajinách Európskej únie predali vlani v lete (od júna do septembra) 730 miliónov nocľahov – o tri percentá viac než rok predtým. Informuje o tom najnovšia správa Infostatu. Najväčší (15- až 18-percentný) rast zaznamenali pobaltské štáty, najväčší – 12-percentný úbytok bol v Rumunsku. V počte nocľažníkov vedie Taliansko a Španielsko, vo Veľkej Británii mínus 5,5 percenta však znamenalo takmer o štyri milióny nocľahov menej.
Je to oveľa viac, ako počet všetkých nocľahov na Slovensku, ktorých bolo 2,7 milióna. Hoci Slovensko môže byť hrdé na 7,6-percentný rast, percentuálne vyšší než v Česku či Maďarsku, je to iba približne dvestotisíc nocľažníkov, kým u susedov to bolo v reálnych počtoch viac, lebo sa porovnávalo s výrazne vyššími počtami ubytovaných. Hoci sa zlepšilo aj percento predaných lôžok z 29,9 na 31,3 percenta, v porovnaní so susedmi je to menej.
Čiže na Slovensku sa stavajú aj hotely bez reálneho odhadu potrieb alebo hotelieri a miestni organizátori cestovného ruchu nedokážu ponúknuť atraktívny program na dlhší pobyt. Najmä cudzincom, ktorí majú na využití hotelov ani nie polovičný podiel. Najspokojnejší boli hotelieri na Cypre, ktorí predali 73 percent lôžok, a na Malte 68,4 percenta lôžok.